Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polski na czasie

12 września 2022

NR 49 (Wrzesień 2022)

Myślenie wizualne w praktyce – jak krok po kroku uczyć tworzenia notatek wizualnych?

0 19

Tworząc notatki syntezujące wiedzę, warto znaleźć własny pomysł, patenty na to, by zawarte w nich treści aktywnie wspierały proces uczenia się. Jednym z pomysłów na usprawnienie zapamiętywania są notatki wizualne. Mogą one przybierać różne formy i kształty, najważniejsze jednak, że dzięki teorii podwójnego kodowania są skuteczne.

Wiele osób na dźwięk słów „notatka wizualna” deklaruje, że nie potrafi rysować. To przekonanie jest tak silnie zakorzenione, że warto poświęcić nieco czasu na zmianę myślenia. W konsekwencji okazuje się bowiem, że notować z wykorzystaniem elementów graficznych może każdy.

POLECAMY

Do startu…

Pierwszym krokiem do tworzenia rysnotek jest przygotowanie własnej galerii ramek. Są to proste kształty, kwadraty, prostokąty, ale mogą to być też owale, w których będziemy zamieszczać kluczowe informacje. Hasła wyróżnione w ten sposób zwracają naszą uwagę i przywołują w pamięci odpowiednie treści. Między innymi dzięki temu na niewielkim arkuszu papieru jesteśmy w stanie zmieścić bardzo wiele informacji.

Przykładowy zestaw ramek prezentuje rys. 1. Przyznajcie sami – to nic skomplikowanego. A gdy dodamy do tego kolory, zaczyna się robić całkiem interesująco. Pisaki w dłoń i do dzieła! Pudełka, boxy i kwadraty to podstawa, a opanowanie tej sztuki nie wydaje się szczególnie kłopotliwe. I to już pierwszy sukces.

 

 

Bardziej wtajemniczeni – gdy już opanują ramki mogą pójść o krok dalej i spróbować swoich sił w rysowaniu chmurek dialogowych. Z powodzeniem wypełnią one centralną przestrzeń naszej notatki. Można je wykorzystać także jako kształty pomocnicze, w których będziemy zapisywać wiadomości dodatkowe. 

Warto przy okazji dodać wskazówkę, w myśl której najpierw wpisujemy na kartce hasła/krótkie teksty, a dopiero później dorysowujemy do nich kształty. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której wiadomości nie zmieszczą się w wyznaczonym przez nas miejscu.

 

 

Gotowi…

Kolejnym elementem niezwykle pomocnym w tworzeniu rysnotek są punktory. Stosujemy je nawet wtedy, gdy nie wiemy, że korzystamy z elementów myślenia wizualnego (w zwyczajnych, linearnie opracowanych tekstach). Dzięki nim wyszczególniamy to, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Dzięki punktorom wyróżniamy istotne wiadomości, ale takie, które odchodzą od hasła głównego. Nadrzędną zasadą – stosowaną nie tylko w przypadku notatek graficznych, ale w ogóle w tworzeniu własnych zapisków – powinno być tworzenie haków pamięciowych. Na czym to polega? Otóż zapisujemy jakieś słowa, sformułowania, które zostały zgromadzone w naszych osobistych zasobach wiedzy. Mówiąc prościej: czytamy, przetwarzamy podane informacje, odnosimy je do własnych doświadczeń, tworzymy skojarzenia i dzięki temu zyskujemy łatwiejszy dostęp do zgromadzonej wiedzy.

 

 

Jeśli zaś chodzi o to, jakie kształty mogą przyjmować nasze punktory, nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. A zdolności artystyczne nie są tu zupełnie wymagane. Zerknijcie sami – czyż takie kształty leżą poza Waszymi możliwościami?

Jeszcze momencik…

Po tym, jak opanujemy sztukę rozmieszczania na kartce treści, warto poświęcić jeszcze nieco czasu na zgłębienie różnych kształtów i wielkości liter. Może się okazać, że staną się one dodatkowym sojusznikiem w naszej przygodzie z notowaniem graficznym.

Jasne jest, że nie każdy ma czas, cierpliwość i możliwości, by dać się pochłonąć kaligrafii. Nie o takie starania zresztą chodzi. Trenując stawianie liter o różnym kroju, mamy możliwość zaznaczania różnic w hierarchii znaczeń treści, które stają się częścią notatki. Inaczej zapiszemy to, co jest ważne (np. za pomocą dużych, drukowanych liter), a inaczej zanotujemy mniej istotne informacje. Jeden rzut oka i już widzimy, co jest ważne, a co stanowi uzupełnienie.

 

 

Dodatkowo warto rozważyć wprowadzenie elementów takich jak ludziki. Dodadzą one notatkom nieco charakteru i dynamizmu. Podobnie jak wszystkie przedstawione składniki, nie są one skomplikowane w „rysowaniu”. Ot, wystarczy potrafić postawić na kartce kółko, trójkąt oraz kilka kresek. Trudne? Sami spróbujcie. A gdy już dojdziecie do wprawy, eksperymentujcie z postaciami, nadając im wyróżniające cechy.

 

 

Start!

Tak wyposażeni, możemy zabrać się do przygotowania własnej notatki. Bo tak naprawdę to praktyka czyni mistrza. Niewielu z nas urodziło się wielkimi rysownikami, warto zatem próbować. Postawienie kilku kresek nie powinno stanowić problemu. A gdy dobrze zaplanujemy p...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy