Myślenie wizualne w praktyce – jak krok po kroku uczyć tworzenia notatek wizualnych?

Polski na czasie

Tworząc notatki syntezujące wiedzę, warto znaleźć własny pomysł, patenty na to, by zawarte w nich treści aktywnie wspierały proces uczenia się. Jednym z pomysłów na usprawnienie zapamiętywania są notatki wizualne. Mogą one przybierać różne formy i kształty, najważniejsze jednak, że dzięki teorii podwójnego kodowania są skuteczne.

Wiele osób na dźwięk słów „notatka wizualna” deklaruje, że nie potrafi rysować. To przekonanie jest tak silnie zakorzenione, że warto poświęcić nieco czasu na zmianę myślenia. W konsekwencji okazuje się bowiem, że notować z wykorzystaniem elementów graficznych może każdy.

POLECAMY

Do startu…

Pierwszym krokiem do tworzenia rysnotek jest przygotowanie własnej galerii ramek. Są to proste kształty, kwadraty, prostokąty, ale mogą to być też owale, w których będziemy zamieszczać kluczowe informacje. Hasła wyróżnione w ten sposób zwracają naszą uwagę i przywołują w pamięci odpowiednie treści. Między innymi dzięki temu na niewielkim arkuszu papieru jesteśmy w stanie zmieścić bardzo wiele informacji.

Przykładowy zestaw ramek prezentuje rys. 1. Przyznajcie sami – to nic skomplikowanego. A gdy dodamy do tego kolory, zaczyna się robić...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI