Mistrzostwa języka ojczystego

Między myślą a słowem

Horyzonty polonistyki

Mistrzostwa Języka Ojczystego Między myślą a słowem jako inicjatywa czasopisma „Polonistyka” służą promowaniu umiejętności komunikacyjnych oraz kształcenia w zakresie kultury języka polskiego. Redakcja, doceniając wysiłki uczniów oraz nauczycieli, którzy wspólnie zdecydowali się nadesłać prace konkursowe, pragnie przedstawić zmagania finalistów oraz przybliżyć przebieg spotkania, do którego doszło 21 czerwca 2017 roku w siedzibie Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

POLECAMY

Od samego początku działaniom związanym z Mistrzostwami Języka Polskiego patronują instytucje, którym leży na sercu edukacja użytkowników języka polskiego oraz znamienitości świata polonistycznego: Pani prof. Halina Zgółkowa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Pan prof. Andrzej Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, Pani Elżbieta Błachowicz – członek Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego, Pan Mariusz Szczygieł z Instytutu Reportażu, program Mistrz Mowy Polskiej oraz Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Na ręce mentorów konkursu redakcja „Polonistyki” składa gorące podziękowania za wsparcie podczas organizacji Mistrzostw Języka Ojczystego. Równie głębokie wyrazy wdzięczności przesyłamy także Pani Sylwii Chutnik oraz Pani dr Agnieszce Kuli, które wraz z Panią Elżbietą Błachowicz oraz redakcją czasopisma „Polonistyka” – Panią Edytą Żmudą i Kingą Kamińską zasiadły w jury konkursu na etapie finałowym.

Spośród ponad stu nadesłanych prac o najwyższym poziomie artystycznym kapituła konkursu wyłoniła dziesięć utworów charakteryzujących się pierwszorzędną znajomością języka, literatury oraz kultury polskiej. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się drugi z tematów konkursowych – „Opowiadania to niewielkie okienka do innych światów, innych umysłów i snów. To podróże, które pozwalają odwiedzić drugi koniec wszechświata i zdążyć wrócić na kolację. (N. Gaiman ze wstępu do zbioru opowiadań M jak Magia)” – wyjątkowo pobudzający wyobraźnię młodych pisarzy i skłaniający do kreatywnego posługiwania się mową ojczystą. Natomiast wszystkie realizacje docenione zostały za umiejętności językowe najwyższej próby, argumentację, kompozycję, kontekst wiedzy obowiązującej w ramach podstawy programowej oraz rozległość indywidualnych zainteresowań twórców. 

W imieniu redakcji czasopisma „Polonistyka” oraz patronów wydarzenia dziękujemy wszystkim utalentowanym twórcom za nadesłane prace, a nauczycielom prowadzącym za rozbudzanie literackich pasji młodzieży. Do etapu finałowego dotarli następujący uczniowie: Gabriela Bańcarz, Klaudia Bogusz, Joanna Kalita, Dagmara Koczorowska, Joanna Kołakowska, Hanna Kubak, Kuba Kurp, Milena Szews, Kamila Szmigiel, Aleksandra Siwiec. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Zadanie finalistów polegało na przygotowaniu 15-minutowego wystąpienia, które oceniane było na podstawie uzasadnienia wyboru tematu pracy, prezentacji tezy/utworu, opisu wykorzystanych środków artystycznych oraz świadomości kompozycji tekstu. Podczas ostatniego etapu Mistrzostw Języka Ojczystego niezwykle ważne były zdolności autoprezentacji i retoryczne umiejętności mówcy. Jury zwróciło szczególną uwagę na poprawność i świadomość językową oraz doceniło szczególnie te wypowiedzi ustne, które oparte były na umiejętnościach praktycznych opisanych jako kompetencje w podstawie programowej dla danego etapu szkoły. 

Otwarcie finału konkursu, które nastąpiło o godzinie jedenastej, zyskało szczególny charakter dzięki uroczystej przemowie wygłoszonej przez samego przewodniczącego Rady Języka Polskiego, profesora Andrzeja Markowskiego. Wyjątkowe słowa skierowane zarówno do uczniów, jak i nauczycieli poprzedzały rozpoczęcie konkursu, dodając otuchy młodym mówcom. Wystąpienia uczestników dobiegły końca o godzinie czternastej, po której trwały intensywne obrady jurorek. Na podstawie decyzji zespołu wyłoniono zwycięzców. W tym zaszczytnym gronie znalazły się Pani Kamila Szmigiel (miejsce I.), Pani Klaudia Bogusz (miejsce II.), Pani Joanna Kalita (miejsce III.) oraz Pani Aleksandra Siwiec (miejsce IV.). Uhonorowano je dyplomami oraz nagrodami, przekazano także nagrody na ręce nauczyciela prowadzącego bądź opiekuna. Jeszcze raz pragniemy złożyć podziękowania i gratulacje na ręce zwycięzców oraz dydaktyków, którzy wspierali drzemiące w finalistach talenty. 

Valse triste

Pęknięcia szarych ścian o butelkowym nalocie zdawały się być draperią, poprzecinaną pazurami drapieżnych potworów ze strasznych opowieści, jakie czasem słyszała od dziadka, oczywiście zanim musieli zostawić mieszkanie w centrum miasta i trafili tu, a on nie wrócił już nigdy po tym, jak wyszedł z kartkami na chleb.

Na ścianie wykwitł wielki jak maca grzyb, który oprócz wilgoci z pewnością chłonął też ostatnie nuty radości, jakie z czasem wyfruwały z ust mamy, gdy przypominała sobie czasy, kiedy miała fortepian. Jej nuceniu zawsze towarzyszyły mimowolnie ruchy palców, które robiły wszystko, aby nie zapomnieć przeplatanych pieśni czarnych i białych klawiszy, łzawych sonat, wesołych mazurków, uporządkowanych walców i ponurych nokturnów. Ponurych jak getto, w którym przyszło im mieszkać.

Gdy mur zaczynał zasłaniać ostatnie promyki lutowego słońca, zamykała oczy i zdawało jej się, że słyszy tylko ciche brzęczenie nieszczelnych, przejrzystych jak mleczny kożuch szyb i własne bicie serca przypominające rytmiczny śpiew bębenka. 
A potem wylatywała z pokoju, wyrywała się z tych czterech szarych, odrapanych ścian, odartych z tapety tak jak oni z godności i cicho, tak żeby nie obudzić babci, prześlizgiwała się przez szklaną, lodowatą warstwę wstawioną w okno jakby zupełnie przypadkiem. Leciała w górę, wznosiła się nad skąpane w mroku i żałobnej, gęstej mgle kamienice i jeszcze wyżej. Gdy zbytnio się męczyła, przysiadywała na dachu, który kiedyś promieniał ładną dachówką, czerwoną jak bocianie nogi. Pamiętała, gdy pierwszy raz widziała bociany – wtedy w maju, na łąkach przy Wiśle, długiej i wijącej się jak leniwa, błękitna wstążeczka, podobna do tej, którą codziennie mama przytrzymywała jej niesforne czarne włosy i nadawała im kształt warkoczy. 

Teraz dach w niczym nie przypominał żywej, malinowej czerwieni; pył, który przyniosły ze sobą bomby i strzały, wgryzł się w dachówki i sprawił, że stały się sine, przypominały zakurzoną krew, która powoli zatrzymuje się i zastyga, a w żyłach płynie rozpacz i smutek w kolorze burego, sproszkowanego rubinu. 

Podskakiwała więc lekko w górę i ponownie leciała. Pewnego razu zastanawiała się, czy ma skrzydła, kiedy lata. Zapytała o to babci, ale ta obruszyła się i poszarpała ją za warkocz. Powiedziała, że tylko aniołowie albo inne boże stworzenia mają prawo nosić skrzydła, ale na pewno nie ona, mała siedmioletnia Ryfka z czarnymi, cienkimi warkoczami, wielkimi oczami za jeszcze większymi drucianymi okularami, klejonymi plastrem już w trzech miejscach i niezgrabnymi, dużymi stopami.

Nigdy nie lubiła swoich stóp. Zdawały się nie pasować do reszty ciała, drobnego i kościstego, prawie przezroczystego jak najbardziej przezroczysty z cieni. Jej buty przypominały parę męskich kajaków i nigdy nie mogła nosić zgrabnych, połyskliwych lakierek, czarnych jak najczarniejszy włos na jej głowie ani delikatnych, matowych czółenek na obcasie, które tak bardzo lubiła mama. Stopy mamy były naprawdę ładne – przypominały stulone ptasie skrzydełka, zawsze chętne do zrzucenia butów, oderwania się od ziemi i pofrunięcia nad brukiem miasta.
Powietrze tam na górze, nad granicą, która oddzielała czarne, dławione sądzą kominy od horyzontu, było czystsze i wcale nie pachniało okropnym oddechem strachu. Było różane; tak, z pewnością było różane – takie jak perfumy mamy, drobna, okrągła buteleczka i pompka, która była miękka w dotyku i skrzypiała przy każdym przyciśnięciu.

Wdychała więc piękny, wiosenny zapach zakwitających róż i leciała dalej. Czasem patrzyła w dół i widziała, jak ludzie w mundurach wydają się być coraz mniejsi, nieszkodliwi, choć gdy naprawdę przechodziła tuż obok nich na ulicy, przypominali prawdziwe olbrzymy. Tata opowiedział jej kiedyś bajkę o bazyliszku, potworze, którego spojrzenie zamieniało w kamień. On zawsze opowiadał jej polskie baśnie. Uważał się za Polaka, bo przecież urodził się w Polsce, chodził tu do szkół, a książki, które porwały go w świat budowy mostków między atomami też były polskie i dlatego ją również uczył tego języka, który był dla niej bardzo obcy, bo przecież różnił się od jidysz i miał sztywne litery, a równocześnie bardzo bliski, bo gdy wcześniej chodziła z mamą na spacery do parku, słyszała go prawie na każdym kroku – mówił nim pan, który sprzedawał lody i pani siedząca na ławce też nim szeptała w głąb małego wózka, z którego dobiegało kwilenie, ale Ryfka nie wiedziała, czy skarga dziecka była po polsku, czy w innym języku, może takim, który znają tylko niemowlęta, który nie jest ani polski, ani jidysz, ani rosyjski, ani niemiecki? 

Patrząc na mężczyzn w długich, czarnych płaszczach, Ryfka była pewna, że ich wzrok również ma w sobie coś z bazyliszka – wystarczyło, że popatrzyli tylko na ludzi snujących się po ulicach, a wtedy te senne jakby wycięte z papieru postaci zamierały w bezruchu jak lodowe figury; wraz z ich ciałami zamierał w bezruchu też cichy szept. Była pewna, że zatrzymywały się również ich myśli i bicia serc, a nawet najmniejszy włos na brodzie i złota broszka schowana pod szarą narzutą; ale potem oni odwracali się, zapalali papierosa albo poprawili czapkę, a wtedy kamienne posągi budziły się w mgnieniu oka i znikały za najbliższym rogiem, domem lub innym posągiem, szybciej niż pstryknięcie gasnącej iskierki.
Tu, na górze, szczekanie psów też było cichsze, zupełnie jakby nie mogło przebić się przez ochronną warstwę różanych perfum i gwiezdnego nieba. Mijała ciasne kamienice, w których inni siedzieli przy świetle małych, cichnących świeczek lub próbowali oblekać się w mdłe światło latarni. Przelatywała nad wysokim murem z kompilacji betonu i nudnego cementu. Wreszcie była wolna. 

Potem Ryfka leciała do Paryża; nie wiedziała ile dróg, pól i ścieżek dzieli ją od tego francuskiego miasta, ale kiedy przeskakiwała z gwiazdy na gwiazdę wiedziała, że jest już blisko. Gdy mrużyła oczy, z daleka widziała spiczasty zarys wieży Eiffla. Znała ją z widokówek i francuskich albumów mamy, bo zanim jeszcze poznała tatę, często tam koncertowała; jej palce zwinnie przeskakiwały z czarnych klawiszy na białe, a nos marszczył się, próbując wyczuć symfonię harmonii dźwięków wyfruwających z nut zapisanych jej drobnym pismem na białych kartkach. 
Delikatnie zanurzała się w chmurach i opadała, w sam raz na jej czubek. Przycupnęła na nim i patrzyła na nocną panoramę miasta – widziała przysadzisty Luwr i strzelistą katedrę Notre-Dame – wiedziała, że dzieli je duża odległość, ale w jej podróżach zawsze sąsiadowały ze sobą, jak kramiki pani Rosenbaum i dziadka Abrahama na starym rynku. 

Gdy nudziło jej się siedzenie na wieży, zeskakiwała w sam środek klucza krążących żurawi i wraz z nimi biegła do uśmiechniętej rozety katedry, by powiedzieć gargulcom dobranoc. 

A potem w jej lekko odstające uszy wpadał głos mamy, który cicho wołał ją na kolację. Szept ten wyrywał ją z serca Paryża, towarzyszył jej aż do ich teraźniejszego mieszkania, a gdy już otwierała oczy, widziała nad sobą jej bladą twarz w kształcie serca. Mama uśmiechała się i podawała jej posiłek – kawałek sczerniałego jak zęby babci chleba lub zimną, jakby w połowie tylko ugotowaną, kaszę. Gdy już kończyła jeść, pytała, gdzie dziś była i co widziała. Taką miały ulubioną zabawę. 

Wymyśliła ją mama, kiedy Ryfka nudziła się, patrząc w wysoki, cementowy mur. Wiedziała, że brakuje jej ulubionych lalek, a o zabawach z rówieśnikami nie było mowy – bała się pozwolić jej wyjść chociaż na krok z ciasnego pokoju, dzielonego z babką, ojcem, liczną rodziną jego ciotki i dawnym sąsiadem, który kiedyś był skrzypkiem. 

Mama powiedziała, że jeśli nie może bawić się w tym świecie, to przecież równie dobrze może to robić tam, gdzie nikt jej nie skrzywdzi, w świecie opowieści, który sama będzie mogła wymyślić. Pozwalała jej zatem błądzić w zawieszeniu między jedną historią a drugą; tą, która zaczynała się jak stara legenda babci, o potworach i aniołach, wielkich jak płomiennozłote wieże, zahaczała o naukowy wykład ojca, doktora chemii, na temat nienasyconych i nasyconych związków węgla, a kończyła jak pobrzękiwanie mleczno-kawowych klawiszy jej fortepianu. Mama dała jednak Ryfce jeden warunek – niech zawsze wraca ze swojego świata na kolację, bo musi przecież coś jeść, nawet jeśli miałaby to być garść kruszyn, wyproszona u urzędnika, który rozdawał tygodniowy przydział jedzenia. Poza tym bała się, że jeśli będzie spędzać w snującym się w nieskończoność gobelinie opowiadań zbyt wiele czasu, zaplącze się w którąś z jego nici i zapomni drogi do domu, który teraz stanowił jeden ciasny pokój i kilka nieszczelnych, pomalowanych lurami okien. Był jeszcze jeden powód, którego Ryfka nie znała; nic dziwnego – nie znał go nikt z wyjątkiem serca mamy, które zamiast aort i żył miało struny fortepianowe, a zamiast krwi płynęła w nich muzyka. 

Mama chciała, żeby najdłużej pozostała dzieckiem, nawet jeśli nie w obecnym kształcie ciała i stóp, to w swojej małej, kolorowej duszy; chciała chronić ją przed tym, co czyha na każdym kroku ulicy, przed każdym unisono wystrzałów dobiegających z orkiestry karabinów; pragnęła, by chodziła tylko tymi ulicami, na których nie czuć słodko-słonego zapachu krwi i w których nie śmieje się śmierć; wiedziała, że prędzej czy później Ryfka i tak dojrzeje, przestanie być dzieckiem w za dużych butach i wielkich szkłach, a wtedy zrozumie, dlaczego tu są i czemu pozwoliła jej na ucieczkę do świata opowiadań, bezpiecznego i ciepłego jak matczyne ramiona; mimo to codziennie modliła się, by ten moment nastąpił późno, aby jej córka jak najdłużej pozostała beztroskim brzdącem, który nie pojmuje, jak banalne może być zło i jak im, dorosłym, ciężko z tą świadomością żyć.

I tak oto Ryfka wymyśliła miejsce, które ważyło więcej niż masa całego układu pierwiastków Mendelejewa, zgłębianego przez ojca w jego laboratorium pełnym probówek z bulgoczącymi, barwnymi jak tęcza sokami, a równocześnie zawierało się w najbardziej sprzężonym oddechu babci i spokojnie zmieściłoby się w pudełku po zapałkach.


******

Pewnego grudniowego dnia, gdy dawno opuścili już ciasny pokoik, gubiąc po drodze babcię i sąsiada, zmrok zapadał szybciej niż zwykle, a oni mieszkali za wysokim murem z kolczastego drutu, zastanawiała się, dlaczego mama płakała, gdy pani w służbowej spódnicy i ciasnej furażerce odprowadziła je wraz z innymi kobietami i dziećmi z baraku do kabiny prysznicowej i z uśmiechem zamk...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy