Klub Książki

Polski w praktyce

Księga przypadku i przeznaczenia – takim dopiskiem opatrzono okładkę Traktatu o łuskaniu fasoli. Dopiskiem, który prowokuje pytanie, dlaczego istniejemy w konkretnej, tylko nam przeznaczonej konfiguracji zdarzeń. Wiesław Myśliwski, dociekając, co określa nasz los – predestynacja czy raczej zbieg okoliczności – podtrzymuje jednocześnie ponadczasową wątpliwość dotyczącą sensu i celu ludzkiego życia.

Taka fasola, a ma swoje tajemnice

Aby opowiedzieć życie, wystarczy mieć pretekst – dla narratora powieści Myśliwskiego jest nim łuskanie fasoli. Monotonia tej prostej czynności skłania starszego mężczyznę, którego imienia czytelnik nie poznaje, do zrekonstruowania swojej historii. 

POLECAMY

A jest to historia zwyczajna i niezwyczajna zarazem, jednostkowa i uniwersalna. Narrator-bohater odtwarza kolejne etapy własnego trwania, aby pokazać przewrotność losu – jego chwilową przewidywalność i zaskakującą nieprzewidywalność. Tak jak z suchych strąków stopniowo wyłuskuje grube, białe ziarna, tak z opowieści wydobywa esencję trwania. 

Pyta więc Myśliwski o o miłość, szczęście, wolność, o cierpienie strach, osamotnienie, na końcu zaś tworzy tym samym kanon wartości upragnionych, lecz utraconych – przeszłości, której nie da się wskrzesić, bliskich, którzy odeszli na zawsze, życia, które mogło być inne. Sformułowana tu puenta będzie brzmieć: 

(…) całe nasze życie to jedno pasmo złudzeń. Kierują na...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI