Klub Książki

Polski w praktyce

„Pan Forztik pochylił się i szepnął mi do ucha: <Tylko spokój, panie Hrabal... 
Proszę dodać gazu (…). Tak... A teraz skręcimy w lewo. I proszę włączyć dwójkę. I natychmiast przyhamować, rozejrzeć się... Mamy tu znak podporządkowania... I jedziemy w prawo (…). Straciliśmy szybkość, a więc trzeba znów zredukować do jedynki (…)”1– tak czeski autor przedstawił początki swojej jazdy na motocyklu, nie wiedząc jeszcze, że za prawie 40 lat stanie się inspiracją dla Pawła Huellego.

„Kochany panie Bohumilu,

i znów życie zatoczyło niesamowitą pętlę” – w ten sposób  rozpoczyna Huelle swą powieść Mercedes-Benz, której sugestywny podtytuł brzmi: Z listów do Hrabala. Warto więc na początku spotkania Klubu Książki poświęcić chwilę czeskiemu pisarzowi (to trudne zadanie pozostawiam prowadzącym), gdyż bez odpowiedniego kontekstu polski prozaik pozostanie niezrozumiany. 

POLECAMY

Podstawą swej opowieści czyni Huelle podobieństwo sytuacji, w której znalazł się zarówno jego narrator, jak i bohater Wieczornej lekcji jazdy:

„(…) bo kiedy przypominam sobie ten mój pierwszy majowy wieczór, gdy przerażony i zupełnie roztrzęsiony siadłem po raz pierwszy za kierownicą małego fiata panny Ciwle (…) zaraz pomyślałem o panu i tych pańskich cudownych, lekkich, pełnych wdzięku lekcjach jady na motocyklu”. 

 

Tak jak Hrabal p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI