Dołącz do czytelników
Brak wyników

Egzamin z języka polskiego

23 marca 2022

NR 46 (Marzec 2022)

Jak zorganizować niezwykły bal z bohaterami lektur szkolnych? Pomysł na niebanalne powtórki

0 344

Uczniowie kończący szkołę podstawową wkraczają w wyjątkowy okres swojego życia między dzieciństwem a dorosłością. Nauczyciele do znudzenia mówią im o egzaminie, poprzeczka zaczyna się podnosić, a czasu na zabawę i relaks jest coraz mniej. W VIII klasie nie da się ominąć napięcia przedegzaminacyjnego, ponieważ od stycznia trwają obszerne powtórki i poważne egzaminy próbne. Jak więc rozładować ten bagaż emocjonalny? W jaki sposób sprawić, by nasi uczniowie poczuli się wyjątkowo tuż przed ostatecznym sprawdzianem? Dajmy im małe święto – polonistyczną imprezę z bohaterami lektur egzaminacyjnych.
Zarezerwujmy sobie jeden dzień w kalendarzu szkoły. Sto dni przed egzaminem to dobry czas, by zwieńczyć wiedzę z lektur w nietypowy sposób. Ważne, żeby do tego dnia uczniowie znali już wszystkich bohaterów. Jeśli na początku roku szkolnego wiemy, że omawianie lektur z danym zespołem zajmie nam więcej czasu, to zorganizujmy bal w odleglejszym terminie, ale nie później niż 30 dni przed egzaminem.

POLECAMY

O czym warto pamiętać, organizując to wydarzenie?

 1. Ustalenie terminu z VIII klasą i uzgodnienie z dyrekcją szkoły dnia bez lekcji dla naszej VIII klasy. Możemy zarezerwować sobie dwie lekcje lub cały dzień – to zależy od możliwości danej szkoły. Preferowany jest jednak cały dzień lekcyjny lub ewentualnie popołudnie.
 2. Przygotowanie losowania bohaterów oraz rozdanie uczniom ewentualnych pomocy dotyczących danej postaci.
 3. Rozdanie uczniom spisu wybranych zadań i planu dnia.

Rozkład dnia możemy ustalić wspólnie z uczniami lub skorzystać z poniższej propozycji.

 • Losowanie
  Przygotowujemy tyle kart z bohaterami, ilu uczniów mamy w klasie; wybierzmy przede wszystkim główne postaci.
 • Uczniowie wcześniej przygotowują:
  –    strój i charakteryzację adekwatne do wylosowanej postaci,
  –    konto bohatera w mediach społecznościowych. Możemy tutaj narzucić uczniom lub ustalić z nimi, czy to będzie konto na Facebooku, Instagramie itp. Warto wspólnie ustalić zasady, np. uzupełnienie informacji ,,o mnie”, dodanie minimum 10 zdjęć i wpisów.
 • Przykładowe konkurencje, do których należy się wcześniej przygotować:
  –    Playback show – uczeń musi znaleźć utwór muzyczny, z którego treścią utożsamiłby się nasz bohater; oczywiście, jeśli ktoś ma zdolności i odwagę, możemy mu również pozwolić zaśpiewać na żywo.
  –    Wspólny polonez wokół szkoły lub np. podczas przerwy szkolnym korytarzem, z głośnikiem – pozwólmy uczniom trochę ,,pogwiazdorzyć”, przecież niedługo będziemy się z nimi żegnać.
  –    Uczta w Soplicowie – bohaterowie Pana Tadeusza mogą być gospodarzami; wszyscy uczniowie przygotowują w domach lub kupują potrawy inspirowane lekturami. W ramach lekcji powtórzeniowej można przygotować wspólnie menu, przypominając sobie lektury z kulinarnym wątkiem.
  –    „W ogniu pytań”, np. „jak trafiłeś(-łaś) do XXI wieku?” – tutaj warto przygotować kreatywne opowieści o tym, jak bohaterowie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy