Jak tworzyć magiczne obrazki na lekcjach języka polskiego za pomocą technologii ?

Otwarty dostęp Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

Komiksy, komiksy – magiczne obrazki, Pogonie i walki, pułapki, zasadzki, Podróże przez burze, kowbojskie ło-ho. Komiksy – to jest to!
Jacek Cygan

 

Większość młodych ludzi uwielbia komiksowy świat. Zwięzłość słowa, celność przekazu wizualnego i liczne onomatopeje tworzą historie absorbujące czytelników od pierwszego kadru. Warto wykorzystać tę miłość, a nawet pójść o krok dalej – zachęcić uczniów do tworzenia własnych komiksów przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komputerowych, z którymi są oni „za pan brat”.

Ciekawą propozycją metodyczną, którą można zaoferować uczniom na lekcji języka polskiego podczas pracy z lekturą, jest tworzenie komiksu na podstawie fragmentów omawianych utworów literackich. Co dzięki temu zyskają młodzi ludzie? Na pewno będą mieli okazję słowo po słowie zapoznać się z tekstem literackim po to, by wybrać najważniejsze sceny czy wydarzenia, które warto przedstawić za pomocą tworzonej historyjki obrazkowej (wiadomo, że nie będzie się do tego nadawać całość utworu). Najważniejszą zaletą tego działania jest kontakt z oryginalnym dziełem, a nie jego opracowaniem. Ponadto koniecznością okaże się dobór odpowiednich partii materiału – będzie to meritum –któ...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI