Grupa wiekowa | Szkoły podstawowe, klasy III–VI |
Czas trwania | 1 godzina lekcyjna (45 min) |
Zagadnienia edukacyjne | • Hejt – nie szerujemy. Szacunek i odpowiedzialność online. • Netykieta – co to takiego? O kulturze osobistej w sieci. • Magiczne zwroty – czy ich moc działa też w Internecie? • Poza podstawowym słownikiem internauty – rozwijamy nasz zasób słów |
Cele operacyjne | Uczeń/uczennica: • poznaje pojęcia: hejtu, netykiety, etykiety, • rozpoznaje zjawisko hejtowania i umie określić jego konsekwencje, • kształci umiejętność tworzenia i szukania definicji nowych pojęć, • doskonali analizę filmu, • zdobywa umiejętność aktywnego słuchania i zabierania głosu w dyskusji, • kształci własne zdanie i wyrażanie własnych poglądów, rozbudowuje zasób słownictwa, • formułuje poczucie godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób, • umiejętnie stosuje zwroty grzecznościowe |
Formy i metody pracy |
• burza mózgów, • samodzielne wypowiedzi uczniów, • dyskusja, • praca w grupach, elementy dramy |
Pomoce dydaktyczne | • arkusze papieru, • flamastry, • kredki, • Słownik języka polskiego PWN |
Zapraszamy do serwisu filmwszkole.pl po więcej pomysłów na filmowe lekcje. Znajdą tam Państwo scenariusze zajęć,
zagadnienia edukacyjne i materiały audiowizualne do ponad stu filmów dla dzieci i młodzieży.
POLECAMY
Przebieg zajęć
1. Nauczyciel(ka) zaczyna lekcję od napisania na tablicy wyrazu „HEJT”. Klasa wspólnie, na zasadzie burzy mózgów, próbuje odpowiedzieć na pytania:
- Co to znaczy „hejt”?
- Czy znane wam jest zjawisko hejtu? Jak się ono objawia, na czym polega?
- Czym dla was jest hejt?
- Czy spotkaliście się z tym zjawiskiem? Jeśli tak, to kiedy, w jakich sytuacjach?
- Czy hejt to coś złego? Dlaczego?
- Skąd się wzięła nazwa hejt?
- Co zrobić, gdy się spotkamy ze zjawiskiem hejtu? Kogo informować? Kto może pomóc?
Na tablicy uczniowie mogą zapisać swoje skojarzenia i odpowiedzi. Na końcu powinna powstać definicja zjawiska hejtu, którą uczniowie zapisują w zeszytach. Nauczyciel(ka) zadaje pytanie: „Dlaczego nie szerujemy hejtu?”. Każdy uczeń odpowiada samodzielnie na forum klasy – wśród wymienionych powodów powinny się znaleźć następujące: szacunek do wszystkich osób, odpowiedzialność online, brak anonimowości. Nauczyciel(ka) inicjuje dyskusję, zadając pytania:
- Dlaczego ci, którzy szerują hejt, robią to anonimowo?
- Co można zrobić, by hejtu uniknąć?
2. Nauczyciel(ka) dzieli klasę na cztery grupy, każda otrzymuje to samo zadanie: zobrazować na plakacie, co to jest netykieta, i wypisać jej zasady. Uczniowie mogą sprawdzić w Internecie lub sło...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!