Eminencje zachwytu

Punkt widzenia - felieton

Pamiętam taką scenę z Widnokręgu Myśliwskiego – mężczyzna przywołuje swoje dzieciństwo na wsi. Opowiada, jak podczas wakacji przez szparę w drzwiach podglądał kąpiącą się w balii ciotkę. Może nie pamiętam dokładnie, może trochę dopowiadam, to nie jest istotne. Chodzi o to wrażenie półmroku oświetlonego być może lampą naftową, podglądanie; włosy zaplecione w warkocz i upięte wysoko, w taki sposób, że zmoczone wodą zostają tylko pojedyncze kosmyki na skroniach i karku.

Albo inna historia. Tym razem Marquez i Miłość w czasach zarazy. Młode kobiety spotkały się w łaźni, by skrycie palić i rozmawiać o mężczyznach i miłosnych uniesieniach. Nagie, bezwstydne, miękkie od gorącej wody. Pamiętam tę scenę, zupełnie jakby to było moje wspomnienie, jakbym to widziała z oddali, w półmroku.

POLECAMY

Takie podglądane obrazy można skojarzyć z fotografią, ale również, albo jeszcze bardziej – ze sceną teatralną. Bowiem zupełnie jak w teatrze jest to odkrywanie rzeczywistości, której na co dzień może nawet nie zauważamy. Teatr ekstraktuje rzeczywistość i tworzy eliksiry z najcenniejszych składników. Teatralny sposób percypowania jest charakterystyczny dla przedstawień świata kobiet w sztuce – niezależnie od kręgu kulturowego. Obraz przestrzeni, w której poruszają się kobiety, jest bardzo często pokazywany jako terytorium wyodrębnione, hermetyczne i magiczne. Pełen dostęp do niego oraz możliwość poznania jego prawdziwego bogactwa mają wyłącznie osoby wtajemniczone, posługujące się tym samym językiem znaków. Zewnętrznego obserwatora, którym może być zarówno mężczyzna, dziecko, ale też inne kobiety, tym bardziej kusi granica między tym, co rozpoznane, a tym, co wciąż pozostaje wyłącznie przeczuciem, czasami ledwie dostrzegalne. Pozostawiając smak na końcu języka. 

Teatryzacja świata kobiet doskonale nadaje się, aby szczególnie wysublimować jego zmysłowy charakter oraz podkreślić charakterystyczną, wyjątkowo plastyczną scenografię. Stąd w przedstawieniach kobiet i przestrzeni kobiecej – mamy cały słownik smaków, zapachów, półcieni, strojów układających się w fałdy czy falbany, parujących łaźni i parujących mikstur. Świat kobiet jest wieczny i stały. Czynności, które wykonują, zdarzenia, w których biorą udział, nawet pojedyncze gesty traktowane 
są w kategoriach rytuałów. I tak też są przedstawiane. 

Domowe boginie

Wciąż mam w pamięci film Luisa Malle Milou w maju. Obraz wiejskiego starego domu, wypełnionego teatrem gestów 
i sekwencjami rytualnych sytuacji towarzyszących jedzeniu. Wielki dom położony jest wśród parków, pól i winnic prześwietlonych letnim, południowym słońcem. Ziemia obsadzona jest winnymi krzewami, w koszach czerwienią się pomidory, w piwnicach pachnie bordeaux. Jest to malowniczy pejzaż garnków, słoików, buteleczek, koszy wypełniających spiżarnie, kielichów napełnianych winem. Całe wnętrze, a nawet zaplecze domu wystawione zostaje na światło dzienne. 

 

Teatralny sposób percypowania jest charakterystyczny dla przedstawień świata kobiet w sztuce.

 

I widać wtedy wyraźnie, jak potężny to jest oręż. Na masywnych drewnianych kredensach, na srebrnych tacach lub w porcelanowych misach kobiety układają owoce. W świetle świec podczas kolacji błyszczą półmiski pełne parujących potraw, błyszczą również soczyste skórki na jabłkach i awokado. Znów jest coś tajemniczego, coś naznaczonego niezwykłością, coś pociągającego w tej przestrzeni, w której zdecydowaną ręką i pewnym gestem panują kobiety.

Wszelkiego rodzaju zielniki, dzienniki medyczne i księgi kucharskie z ukrytymi przepisami na niezwykłe potrawy szczególnie upodobała sobie literatura przygodowa, fantastyczna, romansowa oraz realizm magiczny. Wonnym miksturom i balsamom, aromatycznym zupom i daniom polewanym najbardziej wymyślnymi sosami, wiedźmom, znachorkom i tajemniczym królowym, a nawet najzwyczajniejszym babkom, założycielkom rodów – nie oparł się ani Marquez, ani Cortazar, ani Calvino, ani Proust, ani Updike ani Grass, ani Tokarczuk, ani Huelle, ani Cherezińska... Czy ktokolwiek się im oparł? Wspomnijmy lubczyk, którego kosztują Tristan i Izolda. Wspomnijmy wiedźmy Szekspira. Diabelski krem, którym naciera sobie ciało Małgorzata, ukochana Mistrza. 

Wyjątkowa umiejętność warzenia i przygotowywania potraw, różnorodność przypraw i proces doprawiania szczególnie apetycznie przedstawia się w literaturze krajów południowych. Gdzie siłą upału – pewnie bardziej niż siłą rzeczy – zapachy są bardziej wyraziste, barwy bardziej intensywne, a kobiety bardziej ogniste. 

Kulinarne opowieści

Tak jest w powieści Przepiórki w płatkach róży, gdzie męskie postaci są mocno drugoplanowe, a przestrzeń domu pełna jest sekretów, szeptów, ba, nawet duchów, przywoływanych przez kobiety. I wszystko wrze tu jak w tyglu. Obok Laury Esqivel, również Isabel Allende świadomie teatryzuje obrządek przyrządzania oraz kosztowania potraw. Na okładce jednej z jej książek o znaczącym tytule Afrodyta niczym teatralny rekwizyt przedstawiony jest ciężki, drewniany stół, za którym stoi kobieta. Jest półnaga jak bogini płodności, a w ramionach trzyma misę pełną wiśni. Wśród pozostałych akcesoriów domowego królestwa na stole znalazł się jeszcze kosz pomidorów, woreczek z ryżem, rozsypane kolorowe owoce, dzbanki i miseczki z przyprawami. A w samej narracji pojawiają się: kardamon, cynamon, kumin, imbir, szafran, tamarynd, kurkuma i pieprz. Prawdziwa nawałnica kusicieli. 

Książka Afrodyta to trochę zbiór przepisów, trochę poradnik erotyczny, trochę pamiętnik. Jak sama autorka mówi – jest to efekt świadomego odkrycia mocy płynącej z dojrzałości, która wreszcie w pełni...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy