E-mail – list naszych czasów

Kompetencje komunikacyjne

Bohaterem tego artykułu jest list. Jakim bohaterem? Głównym, jednak nie tylko. Przede wszystkim dynamicznym. Dlaczego? Ponieważ na przestrzeni wieków zmienił się nie do poznania. W jaki sposób? Cyfrowy. Listy generacji 2.0 dokonują podboju świata realnego i wirtualnego. I choć funkcjonują od ponad czterdziestu lat, to końca ich ekspansji ciągle nie widać.

Internet jest nieodłącznym towarzyszem życia codziennego większości ludzi. To, co wirtualne, buduje nową rzeczywistość. Składa się nie tylko na rozrywkę, lecz także na sposób przekazywania komunikatów. Pytanie brzmi, na ile e-komunikacja jest skuteczna i poprawna w tym realnym świecie, a na ile za bardzo skrótowa i pozbawiona reguł? Można by przyznać, że ilu użytkowników i mieszkańców wirtualnej wioski, tyle wybrzmiewa odpowiedzi na te kłopotliwe, wbrew pozorom, pytania. Każdy jest w innym stopniu świadomy zmian, które dokonują się w sposobie komunikacji. Gdyby jednak wszyscy traktowali poważnie słowa Henrego Becque, że „słowa są całą poezją życia”, być może sprawniej i lepiej posługiwaliby się językiem w przestrzeni internetowej. To właśnie na listach elektronicznych skupimy swoją uwagę. Na wiadomościach, które niosą za sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia.

POLECAMY

 

Od papirusu po przestrzeń wirtualną

Czy przeciętny użytkownik internetu kiedykolwiek zadał sobie pytanie, jaka jest historia listów – tych tradycyjnych i wirtualnych? Niech będzie ono punktem wyjścia naszych rozważań. Najprawdopodobniej, od kiedy istnieje pismo i ludzie potrafią przekazywać pewne komunikaty (nie tylko drogą ustną), od tego momentu funkcjonują w społeczeństwie listy. Prywatne, oficjalne, dyplomatyczne – były w obiegu już w starożytnym państwie Greków, Rzymian czy Egipcjan. Najstarszy z nich datowany jest na rok ok. 2400 p.n.e. i został wysłany właśnie w Egipcie. Znalazły one swoje zastosowanie także w samym Piśmie Świętym, bo przecież znaleźć tam można ich aż dwadzieścia jeden. Równie imponująca jest historia samej poczty, jako instytucji zajmującej się obrotem przesyłek – w tym również listów. W XIII-wiecznym Paryżu posłańcy pomagali utrzymywać stały kontakt między żakami Uniwersytetu Paryskiego a ich rodzinami. W 1558 roku na dworze Zygmunta Augusta powstała pierwsza poczta publiczna. Pierwszym znaczkiem wprowadzonym do obiegu był ten z 6 maja 1840 roku, na którym widniała podobizna królowej Wiktorii. W Polsce miało to miejsce dwadzieścia lat później.

 

Historia wiadomości elektronicznych jest znacznie krótsza. Nie sięga starożytności ani nawet średniowiecza. Pierwszy mail w historii został wysłany w 1971 roku. Jak później się okazało, było to wydarzenie na skalę światową. Inicjatorem był Raymond Tomlinson, który wprowadził znak „@” w celu przesyłania komunikatów z jednego komputera na drugi. W Polsce miało to miejsce nieco później, bo dwadzieścia sześć lat temu. Wtedy też z Kopenhagi do Warszawy wysłano wiadomość o treści: „Panie Andrzeju miło mi powitać pana z Kopenhagi Pozdrowienia dla wszystkich w CIUW”. Pomimo krótszego stażu funkcjonowania w obiegu komunikacyjnym, nie można powiedzieć, że poczta elektroniczna nie zrewolucjonizowała świata. Dziś każdego dnia wysyłanych jest około 108 miliardów maili. Choć historia poczty internetowej nie sięga wieków czy tysiącleci, to dokonała ona znaczącyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI