Dołącz do czytelników
Brak wyników

Do dzieła!

Artykuły z czasopisma | 14 grudnia 2017 | NR 17
201

Jak przygotować konkurs czytelniczy z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej?
Jesienią 2016 roku autorki niniejszego tekstu wraz z grupą uczniów1 opracowały i przeprowadziły w szkole gimnazjalnej konkurs czytelniczy „Do dzieła!”. Spotkał się on z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży przede wszystkim dlatego, że wymagał znajomości książki, którą uczniowie bardzo lubią. Atrakcyjna dla nastolatków była także forma konkursu – pióra i długopisy zostały zastąpione przez smartfony, a stoliki – przez drzewa czy elewację.

Zadaniem uczniów było przy pomocy specjalnej mapy znaleźć na terenie szkoły 15 QR kodów, odczytać treść poleceń za pomocą telefonów i jak najszybciej z kompletem odpowiedzi dotrzeć do mety. Artykuł zawiera dokładne wskazówki, jak przygotować tego typu imprezę czytelniczą.

1 krok: Określ wymagania

Konkurs dotyczył bestsellerowej powieści Niezgodna Veroniki Roth. Uczniowie często wymieniają ten tytuł, mówiąc o swoich ulubionych książkach. Pod koniec ubiegłego roku szkolnego w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wśród uczniów Gimnazjum nr 1 im. Książąt Oleśnickich w Oleśnicy została przeprowadzona ankieta, w której uczniowie zostali zapytani m.in. o książkę, która powinna stać się szkolną lekturą. Niezgodna była jedną z pięciu najczęściej wymienianych powieści. Następnie przeprowadzono wybory na lekturę. Były one zrealizowane w formie tygodniowej kampanii wyborczej – z plakatami oraz „wiecami wyborczymi”, przebiegającymi z użyciem metody booktalking. Wygrała Niezgodna. Kiedy zatem po wakacjach pojawił się pomysł na przeprowadzenie konkursu czytelniczego, wybór książki wydawał się 
już oczywisty…

Znajomość powieści Roth była jednym z kilku wymogów regulaminu. Trzeba było również obejrzeć film wyreżyserowany przez Neila Burgera (ekranizacja oczywiście znacznie odbiega od książki, więc nie mogła zastąpić lektury), a także zapoznać się z definicją „fikcji politycznej”2 (ang. political fiction) oraz napisanym po angielsku biogramem autorki3. Należało również przygotować się do rywalizacji od strony technicznej – zorganizować trzyosobowe grupy reprezentujące poszczególne klasy, zainstalować dowolną aplikację do skanowania tzw. QR kodów4 oraz przetestować jej działanie na kilka dni przed konkursem5.

2 krok: Udostępnij

Pytania zostały przygotowane w Dokumentach Google, ale nadawałyby się do tego również inne aplikacje, np. służące do udostępniania prezentacji (jak Blendspace) czy tzw. wirtualne tablice korkowe (m.in. LINO, PADLET), których obsługa jest bardzo intuicyjna.
Każdy z wymienionych programów wymaga rejestracji (posiadania konta). Aby skorzystać z Dokumentów Google, trzeba mieć założone konto Google. Można skorzystać z istniejącego konta (np. pocztowego Gmail) lub utworzyć nowe na stronie //drive.google.com. 

Kolejność działań:

 1. spośród oferowanych przez konto aplikacji wybieramy „Dysk”;
 2. wciskamy najpierw przycisk „Nowy”, a potem „Dokumenty Google”;
 3. wpisujemy pytanie, edytujemy je podobnie jak w znanych programach tekstowych, ewentualnie wgrywamy zdjęcia lub obrazki (pliki zapisują się automatycznie);
 4. korzystamy z przycisku „Udostępnij” (ważne jest, by określić uprawnienia odbiorcy dokumentu – czy możne on edytować treść, komentować ją czy też jedynie wyświetlić – wybieramy ostatni wariant);
 5. wciskamy przycisk „Uzyskaj link do udostępniania”;
 6. kopiujemy link;
 7. w przeglądarce internetowej otwieramy stronę z generatorem QR kodów, np. //www.qr-online.pl/;
 8. w rubryce „Adres www” wklejamy nasz link;
 9. określamy jakość i rozmiar kodu oraz korzystamy z przycisku „Generuj kod QR”;
 10. wyświetlony obrazek zapisujemy w wybranym formacie (np. jako JPG), drukujemy oraz – w miarę możliwości – laminujemy.

 

Tabela 1.

Lp.

Pytania

1

Prawda czy fałsz? Zaznacz właściwą odpowiedź przy każdym zdaniu.

 1. Political fiction to jedynie gatunek literacki zajmujący się polityką (P/F).
 2. Political fiction to jedynie zajmujące się polityką dzieło literackie, które potem może zostać      sfilmowane (P/F).
 3. Zajmująca się polityką fikcja literacka lub filmowa (P/F).
2

Prawda czy fałsz? Zaznacz właściwą odpowiedź przy każdym zdaniu.

 1. Trylogia Niezgodna była debiutem literackim Veroniki Roth (P/F).
 2. Przed powstaniem trylogii Niezgodna powstała książka Cztery, opowiadająca o losach Tobiasa, zanim poznał on Tris (P/F).
 3. Trylogia jest filmowana zgodnie z kolejnością powstawania poszczególnych części literackich (P/F).
3

Kim są te osoby? [tu pojawiają się cztery zdjęcia, które przepisy prawa autorskiego pozwalają wykorzystać w szkole].

4

Kto w książce Niezgodna wypowiada zacytowane poniżej słowa?

„W niektórych częściach starożytnego świata jastrząb symbolizował słońce – wyjaśnia. – Kiedy kazałam go sobie wytatuować, myślałam, że jeśli zawsze będę miała słońce na sobie, to już nie będę się bała ciemności....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
 • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy