Czy wiesz, jak wyrazić siebie?

Kompetencje komunikacyjne

Sztuka dobrej prezentacji nie należy do najłatwiejszych. W wielu sytuacjach stres staje się nie do pokonania, a myśli nieustannie plączą się. Jak to właściwie jest z wystąpieniami publicznymi? Czy naprawdę tak trudno sobie z nimi poradzić?

Pokaż siebie takim, jak chcesz, by inni Cię widzieli – tak mogłoby brzmieć zdanie podsumowujące każdy podręcznik dotyczący przygotowania prezentacji i sposobu jej przedstawiania. Wydaje się to z pozoru banalne, ponieważ w większości codziennych sytuacji trzeba umieć wyrażać siebie czy swoje zdanie, argumentować i dowodzić czemuś. Dzieje się to za pomocą słów, mimiki czy gestów. Jednak ostatecznie sam moment wystąpienia budzi wiele lęku i niepewności. Nerwy są zdradzane przez niekontrolowaną mowę ciała. Wiele czynników wpływa na to, że demaskujemy samych siebie. 

POLECAMY

W tym miejscu należy sobie przypomnieć, czym właściwie jest komunikowanie i komunikacja? Pierwsze z pojęć można podzielić na dwie grupy – jednokierunkowe i dwukierunkowe. Znaczy to tyle, że podczas komunikowania jednokierunkowego przekazujemy pewien komunikat i nie oczekujemy żadnej reakcji czy potwierdzenia. W drugim przypadku dochodzi już do tzw. sprzężenia zwrotnego, którym są odpowiedzi, kolejne pytania itd. A co z komunikacją? Tę z kolei możemy podzielić ogólnie na dwie kategorie: werbalną i niewerbalną. Żadnej z nich nie można określić jako ważniejszą. Werbalna dotyczy tego, w jaki sposób ludzie się komunikują, używając do tego słów. Niewerbalna jest jej przeciwieństwem – w tym przypadku używa się np. mimiki, gestów, dźwięków pozawerbalnych. Obie łączą się ze sobą, pomagają lepiej zrozumieć komunikat lub go przekazać.

Po prostu to powiedz!

Umiejętność ładnego wypowiadania się stanowi jeden z elementów kształtowania pozytywnego wizerunku. 
Świadczy też o pewnym dokonanym procesie socjalizacji. Nie od dziś wiadomo, że język jest głównym środkiem komunikacji werbalnej. To właśnie dzięki niemu można przekazywać myśli czy idee. Posługujemy się nim właśnie po to, aby wyrażać – poglądy, odczucia – lecz nie tylko. Za jego pomocą także oceniamy – rzeczy, ludzi zgodnie z własnym systemem wartości. Dodatkowo prezentujemy doświadczenia, które dotyczą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Co najważniejsze – za pomocą języka mówimy też często właśnie o… języku. Nim samym operujemy podczas wszelkich wystąpień publicznych – począwszy od matury ustnej, przez egzaminy, po rozmowy kwalifikacyjne. 

Żeby umieć się skutecznie i dobrze komunikow...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI