O scenariuszu
Scenariusz lekcji do Trenu V Jana Kochanowskiego, dzięki zastosowaniu pytania kluczowego, pozwala mi bez problemu wprowadzić uczniów w świat symboli. Spostrzegłam niestety, że umiejętność abstrakcyjnego myślenia staje się coraz bardziej deficytowa i powoduje duże utrudnienie podczas pracy z tekstami literackimi na lekcjach języka polskiego. Na pewno pomocne w zrozumieniu treści, które mają podwójne znaczenie, są pytania kluczowe, gdyż angażują one ucznia w lekcję, włączają wszystkich uczniów w myślenie nad rozwiązywaniem problemu postawionego przez nauczyciela, skłaniają uczniów do myślenia. Takie pytania ukazują uczniom szerszy kontekst omawianego zagadnienia, zachęcają do poszukiwania odpowiedzi i silniej angażują w naukę1.
POLECAMY
Czas trwania | 45 minut |
Cel lekcji | Dowiem się, w jaki sposób ludzie radzą sobie ze stratą |
Kryteria sukcesu/kryteria nauczania/NaCoBeZU | • wymieniam fakty z życia polskiego poety Jana Kochanowskiego, • definiuję tren, • definiuję symbol i wyjaśniam symbolikę w utworze, • interpretuję Tren V Jana Kochanowskiego, przedstawiając uczucia podmiotu lirycznego |
Pytanie kluczowe: | Co ogrodnik może mieć wspólnego ze śmiercią? |
Metody | • burza mózgów, • dyskusja, • pogadanka |
Formy pracy | • praca w parach, • praca w grupach |
Materiały | karty na podsumowanie lekcji |
Przebieg zajęć
Wstęp:
- Poproś uczniów i uczennice, aby w parach zastanowili się nad odpowiedzią na pytanie kluczowe. Po burzy mózgów i ustaleniu odpowiedzi w parach chętne osoby zabierają głos. Przedstaw młodzieży temat i zapytaj, co jest celem lekcji. Po tym, jak młodzież na podstawie pytania kluczowego i tematu sformułuje cel lekcji, zapisz go na tablicy i (jeśli się różni) podaj przygotowany przez siebie.
- Zaproś młodzież do zapoznania się z biografią renesansowego poety – Jana Kochanowskiego. Następnie poproś, aby w parach uczniowie i uczennice stworzyli mapę myśli, uwzględniając najważniejsze fakty z życia poety.
Zasadnicza część lekcji:
- Ponieważ podczas podawania najważniejszych faktów z biografii poety uczniowie i uczennice uwzględniają wiadomość, iż jest on autorem 19 trenów, wyjaśnij, że tren jest utworem lirycznym o charakterze żałobnym, wywodzącym się ze starożytności. Wtedy treny poświęcano pamięci osoby zmarłej, będącej wielkim przywódcą, osoby z imponującymi osiągnięciami, tymczasem renesansowy poeta zdecydował się uhonorować trenami pamięć swojej córki.
- Połącz młodzież w grupy, w których będzie pracowała podczas lekcji. Poproś o wysłuchanie Trenu V znajdującego się na stronie wolnelektury.pl/katalog/lektura/treny-tren-v/2. Uczniowie i uczennice jednocześnie śledzą wzrokiem tekst. Następnie przydziel młodzieży pytania, na które, dyskutując w grupach, mają znaleźć odpowiedzi:
Porozmawiaj z koleżanką/kolegą, odpowiadając na pytania do Trenu V:
– Grupa 1: O jakim doświadczeniu opowiada podmiot liryczny w Trenie V?
– Grupa 2: Dlaczego Urszula została porównana do młodej rośliny?
– Grupa 3: Co oznacza nawiązanie do mitologii poprzez przywołanie postaci Persefony?
Uczniowie i uczennice dyskutują w grupach, następnie liderzy grup prezentują efekty swojej pracy na forum klasy: porównanie śmierci U...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!