Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zawód – królowa

Artykuły z czasopisma | 28 listopada 2017 | NR 5
0 713

Eichlerówna, Andrycz, Barszczewska – nikt lepiej niż one nie oddał jednocześnie splendoru i nieszczęścia, jakie niosą tron i władza. Wybitne tragiczki sceny przypominamy w Roku Polskiego Teatru Publicznego.

Aktor sceniczny żyje tak długo, jak publiczność, która go pamięta. Taką pamięć rzadko mierzy się w dziesięcioleciach. Nawet po największych pozostaje już nie pamięć, ale legenda i miejsce na kartach opracowań historycznych. A przecież tak wielu aktorów umiera już za życia. Postać, z którą widz utożsamia aktora, jego emploi, maniera wykonawcza, twarz, gestykulacja – bardzo szybko zaczynają należeć do sezonów, które minęły. Jeżeli aktor prezentuje sztukę wyrazu, którą widownia pamięta sprzed roku, dwóch, trzech, szybko nabiera ona przekonania, że obcuje ze zjawiskiem anachronicznym, zleżałym, przeterminowanym. Że jego ulubiony do niedawna aktor się zgrał, wyczerpał, wypalił. Wówczas widownia bywa dla niedawnego idola bezlitosna. 

POLECAMY

A przecież bywają takie postacie, których czas się nie ima mimo upływu dziesięcioleci. W ich grze był bowiem ten rodzaj sugestii, ta odmiana kreacji, która nie podlega upływowi czasu. Niestety, tę legendę znamy raczej z zachwytów pisanych – ze wspomnień, recenzji, pamiętników – niż z zapisów na celuloidzie lub na taśmie telerekordingu. Jak po słynnych XIX-wiecznych skrzypkach czy pianistach, po których zostało kilka skrzypiących płyt, tak aktorzy pozostawili często po sobie zaledwie cienie sylwetek na zdartych klatkach filmowych. 

Warto więc przybliżyć nieco z tego, co z minionej, a wybitnej sztuki aktorskiej pozostało. Zwłaszcza w Roku Polskiego Teatru Publicznego ustanowionego przez Sejm w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie (1765). Przypominamy więc trzy królowe polskiej sceny, królowe w sensie metaforycznym i repertuarowym. Nikt tak wyraziście jak one nie unaocznił w naszym teatrze dramatu władzy. 

Zatem – panie przodem!

Królowa przy zlewozmywaku

Irena Eichlerówna (1908–1990) pozostanie w annałach polskiej sceny jako ucieleśnienie aktorstwa w jego odmianie pomnikowej, koturnowej, władczej. Talent predestynował ją do odtwarzania kobiet posągowych. Nawet, gdy tuż po ukończeniu warszawskiej szkoły aktorskiej (w 1929 r.) grywała w wileńskim Teatrze na Pohulance role wodewilowe i farsowe, umiała z każdej z tych trzpiotek i kokietek wydobyć rys tragiczny. A już zwłaszcza, gdy w kilka lat później we Lwowie grała w modnym wówczas „faktomontażu prawdziwym” napisaną „pod nią” rolę Anny Marii Lesser, niemieckiej agentki z czasów pierwszej wojny światowej. Kobieta, która zza kulis przesuwała linie frontów, po wojnie staje się zapomnianym ludzkim ochłapem, do którego nie chce się przyznać żadna armia, żaden wywiad. Do tej postaci nawiązywali po wojnie dyrektorzy, którzy podsuwali Eichlerównie role władczyń z zastrzeżeniem, by grała je zarówno w fazie tryumfu, jak i na etapie poniżenia. Fedra, Maria Stuart, Maria Tudor, Agrypina, Klitajmestra – od wzlotu po upadek i klęskę. Z tym, że Eichlerówna wyposażyła swoje „królowe” daleko powyżej wyśrubowanych reżyserskich wymagań. Jej kobiety są migotliwe, niepochwytne, można się w nich przeglądać od nowa co sezon, co przełom, co etap – bez znudzenia, bez powielania wrażeń. 

 

A przecież bywają takie postacie, których czas się nie ima mimo upływu dziesięcioleci. W ich grze był bowiem ten rodzaj sugestii, ta odmiana kreacji, która nie podlega upływowi czasu.

 

Kiedy grała w 1949 r. w Poznaniu Fedrę, kobietę gorzko zawiedzioną w miłości i pożądaniu, publiczność widziała 
w niej figurę ówczesnej Polski. Kraju złamanego przegraną w gruncie rzeczy wojną, skazanego na izolację, duszącego się w gorsecie absurdalnych „planów gospodarczych”, ogłuszanego propagandą, rządzonego przez marionetkowych polityków. Ale, co ciekawe, kiedy Eichlerówna powtórzyła swoją Fedrę w 1957 r., widziano w niej kobietę złamaną, jednak z całkiem innego powodu. Teraz była istotą pokonaną przez absurd życia, jak go odmieniali przez przypadki Sartre i Camus, w których zaczytywała się Europa. A na fali październikowej odwilży także Polska. Równie migotliwa stała się jej Maria Stuart (z dramatu Friedricha Schillera) prezentowana w Teatrze Narodowym od lata 1955 r. Widzowie spodziewali się zwyczajowej damy, pogrążonej, upokorzonej przez władzę królewską (czytaj: system), a tu dziesięć centymetrów nad sceną unosi się kobieta eteryczna, zachwycona życiem, upojona własnym poczuciem sprawiedliwości. Do więzienia spieszy jak do kochanka, o własnej niechybnej śmierci mówi jak o kolejnej uczcie z tańcami. Taką siłę daje poczucie, że opowiedziało się po właściwej stronie – wbrew naciskom władców, rzekomej racji stanu i bliskiemu szafotowi. I znowu – publiczność, która za chwilę dowie się o rewelacjach XX Zjazdu KPZR, widzi w kreacji Eichlerówny rację „żołnierzy wyklętych”, którzy nie tak dawno mieli nieodwołalnie skonać na „śmietniku historii”, co za trzy lata pokaże młody Andrzej Wajda w Popiele i diamencie. 

A Maria Tudor według Wiktora Hugo z 1959 r. (Teatr Narodowy)? To ma być królowa? Kiedy Gilbert wkracza do komnaty z melodramatycznym: „Czy mam przed sobą królową?!”, słyszy w odpowiedzi odgłos smarkania w chusteczkę i niedbałe potakiwanie: „Tak, tak, królowa…”. Skąd u nomen omen królowej ta proza, to uzwyczajnienie? Ano, wisiało ono w powietrzu na progu zaczynającej się właśnie „naszej małej stabilizacji”. Wielkie uczucia bywały przykrawane do realiów dwóch pokojów z kuchnią (często ślepą). Więc królową targają porywy, znane z podniosłej literatury, lecz ona je uskromnia, przykrawa do realiów zlewozmywakowych. Broni się przed śmiesznością. Nie chce być postacią z napuszonego Hugo, chce być z Różewicza. 
Eichlerówna latami marzyła, że uda jej się przenicować jedną jeszcze władczynię – Kleopatrę. Nie udało się – ta rola trafiła do kolekcji innej etatowej królowej.

Królowa, która się drapie

Nina Andrycz (1912–2014) Kleopatrę zagrała przeszło 150 razy. A nie był to bynajmniej rekord – Marię Stuart zagrała 250 razy. Andrycz urodziła się kobietą dostojną. Mawiano: „królowa królowych”. Wysoko uniesione brwi (pisano: „jak dwa Łuki Tryumfalne”), spojrzenie, które błądziło zawsze ponad głową rozmówcy, wystudiowany gest, hieratyczna sylwetka. Ten majestat aż prosił się o role kobiet, które mają świat na jedno skinienie. Trzy pokolenia widzów Teatru Polskiego w Warszawie oklaskiwały więc Kleopatrę, Balladynę, Lady Makbet, Katarzynę Wielką, Lukrecję Borgię, Kasandrę… Sposób bycia heroiny, ceremoniał dworski, skłonność do patosu, umiejętność obnoszenia krynolin i tiulów była jej naturalnym sposobem scenicznego bytowania. Jednak kiedy Andrycz na koturnach osiągnęła już wszystko, próbowała przełamywać swój wizerunek. 

I to radykalnie. Bywała zmęczona życiem inwalidką Klarą w Wizycie starszej pani Friedricha Duerenmatta, zapyziałą mieszczką w Moralności pani Dulskiej, Starą Żoną miotającą się wśród sterty absurdalnych mebli w Krzesłach Eugène Ionesco. Wówczas spluwała, mlaskała, drapała się po pupie, chodząc kołysała się w biodrach na sposób kaczy. Publiczności to się nawet podobało. Wskazywano palcem: „Patrzcie, to przecież ta sama Andrycz, która...”. 

To przetasowanie repertuaru sprawdziło się jedynie częściowo. Bo Andrycz bywała przygarbiona, przygięta przez los, obnosiła łachmany zamiast bisioru, ale pozostał jej głos. Nie raz z niego pokpiwano, gdy jako Lady Makbet zwracała się do męża z wileńskim akcentem, którego nie umiała się pozbyć: „Podźże do mni, menżu moj, Makbeci...”. Teraz ten głos stał się jej koronnym atutem. Umiała nim wysyczeć cały jad pogardy i nienawiści wobec świata i ludzi, który nie sprostał jej nadziejom. A kiedy trzeba było – jak w roli Abbie w Pożądaniu w cieniu wiązów Eugene’a O’Neilla – wydobywała z gardła żar namiętności. 

Z biegiem lat okazywało się, że sama Andrycz wiele się uczy, przejmuje od swoich postaci. Coraz rzadziej od tych królewskich, a częściej od tych pospolitych. W małżeństwie z wiecznym premierem Józefem Cyrankiewiczem (szeptano o niej „towarzyszka królowa”) nie zdecydowała się na potomstwo. Mawiała, że każdą kolejną rolę traktuje jak własne dziecko. Próbowała się wyrażać w poezji (tomiki To teatr, Rzeka rozłąka). Życie podsumowywała w tomach wspomnieniowych My – rozdwojeni oraz Bez początku, bez końca. Podkreśla w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy