Zaproszenie do konfrontacji z lekturą – pomysły na upowszechnianie czytelnictwa w szkole

Innowacje polonistyczne

Praca z tekstem literackim w szkole XXI wieku musi wychodzić poza „omawianie lektur” i dociekanie, „co autor miał na myśli”. I nie chodzi tutaj tylko o nowe pomysły na rozczytanie uczniów, ale w ogóle o to, by uczniowie zechcieli dać się zaprosić do krainy zadrukowanych przestrzeni, by podjęli wysiłek samodzielnego spotkania ze słowem, kontekstem, środkami obrazowania językowego. Jak więc „złapać” uczniów na tekst literacki? Jak ożywić słowo, by zaczęło rezonować w młodych odbiorcach falą skojarzeń, samodzielnych myśli i chęcią dialogowania? Czy współczesna, zmieniająca się ustawicznie rzeczywistość i ta szkolna, i ta pozaszkolna, zaprasza uczniów do podejmowania wędrówek w głębiny książki, a w konsekwencji w jedną z najważniejszych podróży, w głąb samego siebie?

Odpowiedź na powyższe pytania jest uzależniona od tego, czy nauczyciel ma na uwadze trudności, z jakimi mierzy się młody człowiek, i w związku z tym szuka nowych sposobów na zbliżenie go do dzieła literackiego, czy też najważniejsze dla niego jest przekazanie wartości płynących z obcowania z dziełem literackim niezależnie od poziomu zainteresowania tym swoich uczniów. 

POLECAMY

Poniżej zaproponowane zostaną różnorodne pomysły zarówno na zbliżenie ucznia do dzieła literackiego, jak i na oswojenie tegoż dzieła, uczynienie go atrakcyjnym w oczach współczesnego młodego człowieka, który żyjąc w świecie obrazu, mierzy się z nie lada wyzwaniem, jakim jest nauczenie się, że świat literacki to nie tyle kraina, którą można spotkać w książkach, ile nade wszystko przestrzeń, którą każdy, niezalenie od wieku, może odnaleźć w sobie.

Odkryjmy tajemnice biblioteki

Wydaje się to najprostszą i oczywistą drogą, że czytanie lektur bardzo często ma związek z wizytą w bibliotece szkolnej i wypożyczeniem określonego woluminu. A gdyby tak odwiedziny w bibliotece potraktować jako swoiste wtajemniczenie, zbudować rytuał, zaskoczyć uczniów? Oto w porozumieniu z nauczycielem bibliotekarzem nauczyciel polonista instruuje swoich uczniów, by udali się po konkretną lekturę z nietypowym przedmiotem, np. łyżeczką. Następnego dnia na tych, którzy pamiętali i przyszli do szkoły z małą łyżeczką, czeka w bibliotece niespodzianka. Do każdej wypożyczonej lektury uczeń dostaje cukierka, ciasteczko, mały drops zawinięty w papierek wraz z jednym zdaniem, które pochodzi z tej książki. Dodatkowo uczeń słyszy z ust nauczyciela bibliotekarza zdanie zachęty, np.: „Czytanie jest pokarmem dla duszy, dla serca, życzę Ci smaczn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI