„Ty i ja – teatry to są dwa” w utworze Edwarda Stachury

Scenariusz lekcji w szkole ponadgimnazjalnej

Akademia rozwoju nauczyciela

Edward Stachura ciągle żyje – przede wszystkim w swojej legendzie i mitach. W jego wierszach, poematach, piosenkach, dziennikach, a także w biografii poety, młodzi czytelnicy znajdują analogie do swoich niepokojów, do zagubienia w dzisiejszym świecie, do marazmu życia, do samotności, do swoich marzeń o przygodzie, o prawdziwym, godnym życiu.

Po śmierci barda powstało wiele artykułów, wierszy i książek (m.in. Henryka Berezy, Krzysztofa Rutkowskiego, Mirosława Wójcika) poświęconych jego pamięci. Obecnie twórczość Stachury upowszechniana jest na spotkaniach, wieczorkach poetyckich i spektaklach. Dużą popularnością cieszył się spektakl Msza wędrującego w reżyserii Krzysztofa Łukowskiego, z udziałem Anny Chodakowskiej. Przedstawienie tworzą fragmenty poematu Fabula rasa i Oto oraz piosenki ze zbioru Missa pagana. Msza wędrującego była wielokrotnie nagradzana na festiwalach sztuki teatralnej. Doczekała się obszernej dokumentacji: płyty, filmu Oto oraz programów telewizyjnych. 

POLECAMY

Teksty barda były też wykorzystywane w projektach muzycznych reżyserowanych przez Jerzego Satanowskiego (Stachura – czyli list do pozostałych). Do utworów Stachury sięgają również wykonawcy rockowi, np. Katarzyna Nosowska (piosenka Zobaczysz), którzy są przedstawicielami nowego pokolenia. Po teksty poety sięgnęli również: Izabela Cywińska (reżyserka teatralna i telewizyjna), aktorzy – Piotr Fronczewski, Anna Chodakowska.

 

Muzyka jest językiem uniwersalnym. Nie ma potrzeby tłumaczenia jej na inny język. Każdy, kto jej słucha, rozumie ją i potrafi odczytać jej nastrój. Dlatego też, przygotowując się do przeprowadzenia lekcji z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI