Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty polonistyki

11 grudnia 2017

NR 13 (Lipiec 2016)

Pięć słów o poezji

0 787

Szaleństwo. Jedenaście razy pięć. Pięćdziesiąt pięć. Szaleństwo.

Przyglądając się tendencjom, które zawładnęły współczesną polską poezją, nie mogę wyzbyć się myśli, iż faktycznie ktoś tu oszalał. I nie myślę o poddaniu się duchowi obłędu, krążącemu ponad głowami poetów gdzieś w romantyzmie. Bardziej nurtuje mnie pytanie – gdzie jest wiersz? Czy faktycznie początek ma w dystychu? 
Czy dziś po prostu wierszem może być wszystko?

POLECAMY

 

Bo
Może wystarczy podzielić
Swoją myśl
Na wersy
Czy to już jest wiersz?
Może będzie to mądre i błyskotliwe
I może to wystarczy.
A może wcale nie.
Dorzućmy jeszcze tylko
Mocną puentę
Na koniec.

 

To, co zawsze wydawało mi się w poezji najpiękniejsze, ta melodyjność i rytm, rym, nawet ze względów estetycznych misternie konstruowana budowa, jak od linijki zakończone wersy, starannie kształtowana myśl, by przypadkiem nie przypominała prostej prozy – zniknęło już w początkach dwudziestego wieku za sprawą Przybosia i Peipera. 

Może to przyzwyczajenie każe mi szukać poezji po naklejonych jej od dawien dawna etykietach. Może zbyt wielkie wymagania nie chcą zgodzić się na odejście tak sprawdzonych i cenionych pierwowzorów. A może  w końcu taka jest właśnie specyfika czasów, przesunięcie akcentu, przewartościowanie poetyckości poezji.   

To, o czym mówię, nie jest niczym nowym. XX wiek w Polsce zaowocował odejściem od tradycyjnego modelu poezji, która musiała mieć swój rytm, bo tego wymagał jej meliczny charakter. Minęły dziesiątki lat, a mnie nadal trudno jest przyzwyczaić się, że słowa rozdzielone enterem
mogą tworzyć wiersz. Dlatego nawet nie sięgam po poezję, której jakości pewna nie jestem. Natomiast gdy utwory dostają rekomendację kogoś, kto się na poezji zna, autorytetu, zostają docenione – wtedy chętnie czytam. Dlatego pytam, szanowna kapituło Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, czy Delta Dietla to dobry tom, bo Świetlicki wielkim poetą jest, czy może kryje się w niej coś więcej, co dostrzegliście, a co ja dopiero muszę odnaleźć?

A pole poszukiwań jest bardzo rozległe, zapowiedziane już na początku tomu. Czy informacja o ilości wierszy (pięćdziesiąt pięć!) może przerazić? Owszem. Dla mnie to próba dogonienia mercedesa maluchem. Warto straszyć czytelnika? Okazuje się, że nie. Utwory poszatkowane są z mistrzowską precyzją między jedenaście działów tematycznych. Każdy kryje w sobie dokładnie taką samą liczbę wierszy – pięć. To mnie zastanawia. Czy tak żmudnie i precyzyjnie nałożona siatka formy na treść wynika z katalogowania utworów wedle jakiegoś klucza, czy może najpierw był tytuł dla działu, a potem pod niego rodziły się wiersze? Mam wrażenie, że pisanie pod wpływem natchnienia nie zmieściłoby się w tak restrykcyjne ramy. Ja gdzieś dodałabym szósty wiersz, w którymś katalogu byłyby cztery. Może poeta ma genialny umysł matematyka i sam będąc geniuszem wpisuje kwadrat w koło, byleby uzyskać harmonię i symetrię, byleby powstał idealny fraktal, rozszerzający się od centrum ku obrzeżom pod takim samym kątem i z taką samą prędkością. 

Głośny ironista, cichy buntownik, bystry obserwator, krzywe zwierciadło. Marcin Świetlicki bierze czytelnika w podróż, i to podróż nie byle jaką. Wraz z nim bowiem, ramię w ramię, zgubić się mamy w delcie Dietla, w wytyczonej granicami ulic i meandrów jego świadomości krainie czarów. Poeta nie rzuca czytelnika na głęboką wodę, zaczyna spokojnie pięcioma wierszami na początek i tak samo spokojnie kończy wyprawę. Jednak co to za wyprawa, skoro nasz przewodnik zdaje się turystą tak, jak my? Po czym tak właściwie nas oprowadza? A może z nami czegoś szuka? Zdaje on sobie sprawę, że nie jest Sąsiadem Roku, bo nikt nie lubi poetów. Poeci parają się wytykaniem błędów, „badaniem okolicy”, obśmiewaniem wad, o których lepiej byłoby nie mówić. Wyklęty, dopiero szuka tożsamości. Pierwsza część to krytyczna diagnoza społeczeństwa. Społeczeństwa, które wymusza asymilacje, które nie uszczęśliwia, które zdaje się staczać do nicości. Z tym koresponduje próba nakreślenia kondycji Polaka i Polski. Rzeczywistość nie jest w stanie bronić się przed ciętym, ironicznym komentarzem. Obrywa się wszystkim – od obywatela do prezydenta. Nie zmienia się tylko milczący bohater, tło – szczęśliwy kraj nieszczęśliwych ludzi. 

Kolejne strony ujawniają to, na co czekałam – autotematyzm. Co o sobie, poezji i poetach mówi sam autor? Pięć wierszy o wierszach kreśli smutną diagnozę, opisuje stagnację i niezrozumienie mainstreamu, niezdolność języka do wypowiadania myśli, pragnienie i poszukiwanie wyjścia z twórczego impasu. Oko poety jest czujne i patrzy, patrzy, wciąż patrzy i obserwuje. Strach wyjść z domu po wyniki matur. Strach to dominanta Wierszy lękowych. Można wahać się przed przekroczeniem furtki do mrocznych części podświadomości autora. Jakie strachy w sobie chowa? Zwyczajnie ludzkie w stylu – a jeśli świtu nie będzie? Sarkastycznie przewrotne, bo zdając sobie sprawę ze swojej inności wie, że nigdy się nie dopasuje, a więc nigdy społeczeństwo go nie zaakceptuje? Odpowiedź na lęk przychodzi po przewróceniu następnej kartki. Pięć wierszy nabożnych? O, czyżby? Przecież Bóg ciągle się rodzi, ale dostaje odprawę! Boga się tu nie chce. Jak poety… 

Mistrzowsko nakreślona samotność i pustka znajdują odzwierciedlenie w próbie nazwania czegoś, co jest do nazwania niemożliwe. Z braku odpowiednich słów, a może i zapobiegawczo, by nie zapeszyć, część z kolejnymi utworami ma niepełną nazwę. W Delcie Dietla nie ma miejsca na miłość, choć usilnie jest ona poszukiwana. Nawet jak się zjawia, to tylko na chwilę. Nawet jak się zjawia, to nie na zawsze. Zasłania oczy, odbiera spokój, ale paradoksalnie przynosi nadzieję. Lecz poeta wciąż jest sam. 
I stąd poszukiwanie sojusznika w jedynym towarzyszu bezsennych nocy, księżycu, to „odszczekiwanie się” światu na wzór drugiego przyjaciela. Ciekawie, jakby z dwóch różnych per...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy