Dołącz do czytelników
Brak wyników

Horyzonty polonistyki

28 listopada 2017

NR 5 (Marzec 2015)

Mazolewski i jego Polka tour

0 662

Zaskoczyła mnie ogromna liczba osób oczekujących na koncert. Mazolewski Quintet – czy to wystarczy, by sprzedać wszystkie bilety? Czy tytuł Polka okazał się aż tak chwytliwy? Publiczność zdawała się przygotowana do koncertu. Robiła wrażenie, że wie, czego się spodziewać i czego oczekiwać.

W centrum Kultury Zamek w Poznaniu 12 lutego br. w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu odbył się koncert zespołu Mazolewski Quintet, będący częścią trasy koncertowej Polka tour promujący płytę Polka. Wojciech Mazolewski, znany przede wszystkim jako lider zespołu Pink Freud, był również muzycznym partnerem wielu znanych muzyków polskich i zagranicznych, m.in. Pete’a Warehama, Dennisa Gonzalesa, Tima Berne, Tomasza Stańko, Johna Zorna, Petera Kowalda, Tymona Tymańskiego, Jerzego Mazzolla, Olo Walickiego, Andrzeja Smolika, Mikołaja Trzaski, Marcina Maseckiego, Wojtka Waglewskiego, Lecha Janerki, Fisza, Emade. Zajmuje się również tworzeniem muzyki filmowej i teatralnej. Ponadto prowadzi autorską audycję w Polskim Radio oraz w Chilli Zet. Według „Gazety Wyborczej”: 
„Mazolewski zredefiniował jazzową formęi nadał jej nowoczesny kształt oraz otworzył słuchacza na, do tej pory uznawaną za hermetyczną, odmianę muzyki. Oswoił jazz i wprowadził go na listy przebojów, telewizyjne ekrany oraz... łamy prasy popularnej”.

POLECAMY

Polka 

Samo powstanie płyty stanowi ciekawostkę. Została nagrana i wyprodukowana w specjalnie przygotowanym do tego celu, w pełni analogowym studiu Radio Gdańsk. W podobny sposób rejestrowano sesje Milesa Davisa czy Beatlesów w latach 50. i 60. XX w.: zespół nagrywał wszystko w jednym pomieszczeniu, w czasie rzeczywistym, bez poprawek i ingerencji również na etapie postprodukcji. 

Płytę promuje singiel Get Free, który znalazł miejsce w notowaniu Listy Przebojów Programu Trzeciego. Wojtek Mazolewski nowe kompozycje określił jako efekt poszukiwań odpowiedzi na pytanie „Jaka jest Polka w świecie?” oraz wyraz hołdu dla kobiecości. 

 

Zabrzmiały pierwsze surowe i chropowate dźwięki piana Wurlitzera w duecie z kontrabasem. W ten sposób koncert rozpoczął się jakby od nabrania powietrza. Spokojny, melancholijny świat dźwięków grany ad libutum.

 

Utwory, których najchętniej słucham z tej płyty, prezentują to, co w tych kompozycjach najlepsze. Melodyjność, energię, kreatywność, formę, a wszystko to zbudowane z prostych i zwięzłych następstw harmonicznych. Ze względu  na melodykę najciekawsze wydały mi się utwory ballada Paris i lekko funkowy Grochów. 

Atmosfera koncertu

Zabrzmiały pierwsze surowe i chropowate dźwięki piana Wurlitzera w duecie z kontrabasem. W ten sposób koncert rozpoczął się jakby od nabrania powietrza. Spokojny, melancholijny świat dźwięków grany ad libutum. Stworzony nastrój stanowił upragniony moment wytchnienia po całym zgiełku dnia. Pozwolił przygotować się i otworzyć na dalszą część koncertu. Duet nasłuchuje się wzajemnie, przyzwyczaja swoje i nasze ucho do nowej sytuacji. Basista – Wojciech Mazolewski – poszukuje jeszcze balansu dla brzmienia, by w końcu wydobyć pewnie osadzony dźwięk. Gdy pojawia się perkusja, nie zaskakuje, dopiero później usłyszymy popis Janickiego. Kolejne dźwięki saksofonu nie burzą misternie budowanej konstrukcji napięć i przestrzeni. Nie rozbija jej zestawem ogranych skal. Drugi oddech wprowadza melodia wygrana na trąbce. Ostatni, równoprawny głos w tym kwintecie. 

Improwizacja i sonoryzm

Kolejny utwór przełamuje ostatnie bastiony mojego sceptycyzmu. Płynący ze sceny jazz (a może yass?) jest pełen świeżości i witalności. Z każdym kolejnym taktem słyszę coraz ciekawsze melodie grane unisono przez instrumenty dęte, ale także uzupełnione licznymi kontrapunktami. Członkowie kwintetu nie okazują narcyzmu i potrzeby zaistnienia. Tradycyjne rozumienie jazzowego sola poszczególnych muzyków nie polega w tej odsłonie na przedstawieniu tematu, a potem serii nużących solówek. Można powiedzieć po prostu – zespół jest zgrany, a muzyka dobrze zaaranżowana. Ale mamy tu coś więcej – pokorne budowanie współbrzmienia. Tak tworzą tętniące źródło improwizacji. 
Z wszystkich instrumentów w różnych momentach usłyszymy wiele kreatywnych i zaskakujących słuchacza dźwięków. Niektórzy pokusiliby się o miano sonorystycznych zabiegów. Na płycie usłyszymy m.in. preparowany fortepian, a na koncertach częściej modulowane...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy