Lekcja polskiego jak na deskach teatru

Kompetencje komunikacyjne

Czy można połączyć dwie dziedziny – aktorstwo i lekcję języka polskiego?
Co jedna może dać drugiej? Czy zawody aktora i nauczyciela mogą się uzupełniać i inspirować? Z biegiem lat, nabierając coraz większego doświadczenia zawodowego, można się przekonać, że bycie aktorem może uczynić nauczyciela lepszym fachowcem i na odwrót – fakt wykonywania zawodu nauczyciela sprawia, że łatwiej uporać się z codziennymi trudami aktorstwa.

Walory bycia aktorem

Aktorstwo może ułatwić kontakt z dziećmi, może pomóc wypracować własną autorską metodę pracy, na bazie której można skutecznie prowadzić zajęcia w młodszych klasach. Korzystanie z krótkich wierszyków stwarza okazję do zabawy słowami, rymami, rytmami, tempem mowy, a do pomocy przy trudnych, nierzadko nużących ćwiczeniach przed lustrem, można używać lalek teatralnych bądź pacynek, samodzielnie przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. Dzieci łatwiej się otwierają i opowiadają o sobie, chętniej też powtarzają i naśladują brzmienie głosek, gdy bawią się w teatr. 

POLECAMY

Od pierwszych spotkań rola aktora wymusza niejako uwrażliwianie podopiecznych na piękno polskiej mowy, nie obiecując szybkich efektów, ale dużą dawkę dobrej zabawy. Pokazywanie (jak na scenie), że aby słowo pięknie zabrzmiało, trzeba szeroko otworzyć buzię (szczękościsk i mowa bełkotliwa wydają się nie do wyplenienia), zwracanie się do nich, bardzo mocno dbając o kształt i poprawne brzmienie wszystkich głosek języka polskiego, także można zaczerpnąć z zawodu aktora.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI