Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polski w praktyce

14 grudnia 2017

NR 17 (Marzec 2017)

Klasyka w bibliotece
Przepis na sukces

312

Wydawać by się mogło, że biblioteki publiczne tworzą rodzaj ruchu oporu wobec rynkowych mechanizmów. Inaczej niż w przypadku tych prywatnych opierają się nie na własności, ale na wymianie – trudno wyobrazić sobie bardziej radykalną formę działalności. Postanowiłam sprawdzić, czy rzeczywiście obrót tych dóbr, jakim są zbiory biblioteczne, wygląda inaczej niż listy sprzedaży w księgarniach czy sklepach z książkami (tak stacjonarnych, jak i internetowych). Rynek książki kręci się wokół nowości (kręci, a nawet wiruje – tak szybko nowość przestaje być nowością, że spada z półki), a w bibliotekach?

W bibliotekach oczywiście też. Piszę „oczywiście”, choć jednak szkoda, jednak trochę żal, że fantazja o świecie alternatywnym, do którego pośpiech i parcie do nadążania nie mają wstępu, na razie zostaje tylko marzeniem. Nowości przyciągają czytelników i czytelniczki, to jasne – niby dlaczego miałoby być inaczej? Któż by nie chciał sprawdzić, czy rzeczywiście książka wychwalana wszem i wobec, książka, którą „mają wszyscy”, naprawdę jest taka dobra? „Żeby nie zostawać w tyle” – to przecież nie taka znowu zła zasada. 

Dzięki temu, że miałam szansę poznać pracownice i pracowników bibliotek z wielu miejsc w Polsce (było to możliwe dzięki stworzonemu przez Elżbietę Kalinowską programowi Dyskusyjnych Klubów Książki; prowadziłam szkolenia i warsztaty dla bibliotekarzy i bibliotekarek), łatwiej było sprawdzić, co w bibliotekach w sprawie klasyki się dzieje. 

Dzięki pomocy pań: Alicji Biesagi z Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Grodkowie, Lucyny Partyki z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Joanny Chapskiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Małgorzaty Grodzickiej z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach udało się zebrać odpowiedzi na kilka pytań związanych z działaniem (lub nie) klasyki literackiej. Pytałam między innymi o to, jakie (i czyje) książki wypożyczane są najchętniej oraz czy biblioteki w szczególny sposób klasyką się zajmują, zwracają na nią uwagę czytelników i czytelniczek, zachęcają do wypożyczeń, może organizują dyskusje na ich temat. 

DKK to zainicjowany w 2006 r. projekt Instytutu Książki (a właściwie przez Elżbietę Kalinowską), którego celem jest promowanie aktywnego czytelnictwa. W 2007 r. powstało pierwszych 299 klubów, a w 2015 r. było ich już 1381 (i na tym nie koniec) – zarówno sprofilowanych, jak i bez profilu. Członkowie klubów spotykają się, by rozmawiać o wybranej wspólnie i przeczytanej książce. Moderatorami/moderatorkami są najczęściej bibliotekarze/bibliotekarki, ale nierzadko inicjatywę przejmują klubowicze.

Liczy się proza

Przede wszystkim tego, że w bibliotekach ważna jest proza (w dziale z nowościami królują powieści gatunkowe), literatura faktu i biografie. Poezja z jakiegoś tajemniczego powodu nie działa, a wydawać by się mogło, że to właśnie na nią będzie apetyt. Nakłady książek poetyckich są przecież niewielkie, więc biblioteczny obrót mógłby być nie taką złą szansą na ich poznawanie. Jednak mało kto chce korzystać z tej szansy, a przez to nowości (znowu!) poetyckich na listach zakupów raczej nie ma, niż są (skoro nie ma zapotrzebowania). Gorzej nawet: naznaczyć książkę mianem „poetyckiej”, to znaczy wydać na nią wyrok. „Poetyckie” kojarzy się z „niezrozumiałym”, „nieprzekładalnym”, „trudnym” – z niczym dobrym. Przy okazji pytań o klasykę okazało się, że poezja jest jeszcze poważniejszym wyzwaniem dla bibliotek: nie dość, że źle się kojarzy i nie wiadomo, jak się do niej zabierać, to jeszcze zwykle książki te są nieokazałe. Na rynku wydawniczym te solidne egzemplarze, jak podwójnie złożona kanapka, sprzedają się, bo wyglądają jak dobra inwestycja (solidny kawałek książki, opłacalny). Chudziny poetyckie, niechodliwe, gdzie mają szansę zabłysnąć, jeśli nie w bibliotece? Teoretycznie, bo w praktyce już niekoniecznie. Co zaskakujące, łatwiej uruchomić zainteresowanie współczesną poezją, przede wszystkim dzięki możliwości organizacji spotkania z samymi autorami (spotkania mogą pomóc). Ale co zrobić w sprawie twórczości tych, którzy już odeszli?
Praca w bibliotece do najłatwiejszych na pewno nie należy. 

Bywało, że odpowiadano mi pytaniem na pytanie, które zadałam, pisząc poprzedni tekst dla „Polonistyki”: Co to jest ta klasyka? 
I czym miałaby się różnić od kanonu szkolnego? W bibliotece jest przecież istotną częścią wypożyczonych książek. Różnicę widać dopiero w grupach wiekowych: uczniowie i uczennice czytają klasykę z listy lektur szkolnych, ponieważ muszą to robić, a dorośli czytają, bo mają na to ochotę. Z podsumowania ankiet wynika, że na klasykę zainteresowanie rośnie razem z wiekiem (uznaję to za całkiem niezły skutek uboczny). 

Biblioteczne bestsellery

Uwaga, uwaga, czas podać wyniki. 

  1. Na szczycie listy króluje Józef Ignacy Kraszewski. Tak, ten sam Kraszewski, który został spisany na straty, który uznany został za nieinteresującą ramotę. Ktokolwiek takich ocen dokonał, powinien je teraz albo odwołać, albo choć trochę zmodyfikować. Może to i starocie, może i nie nadążają za modami, ale z jakiegoś powodu nadal nie oddają pierwszego miejsca w zestawieniu. 
  2. Tuż za Kraszewskim jest Jane Austen (na ten wybór mają wpływ nie tylko ekranizacje, które zawsze wzbudzają zainteresowanie – jak w przypadku Przeminęło z wiatrem Margaret Mitchell), klasyka romansu często polecana przez bibliotekarki jako rodzaj odtrutki po mękach ze sztampowymi powieściami gatunkowymi. Gatunkowe, współczesne powieści romansowe porównania z Austen nie wytrzymują – no właśnie: szczęśliwie czy nie? Z jednej strony to radość, że jej powieści nie starzeją się; z drugiej zaś głęboki smutek, a nawet żal. Znaczyć to może bowiem, że ani problemy, którymi się Austen zajmuje (ekonomiczne i obyczajowe spętanie), nie należą do przeszłości, ani forma współczesnego romansu nie jest nawet średnia – naprawdę, ostatecznie żadne to powody do zadowolenia. 
  3. Na trzecim miejscu, zaraz po autorce Dumy i uprzedzenia, Rozważnej i romantycznej czy Emmy znalazły się siostry Brönte: Charlotte i Emily z (odpowiednio) Dziwnymi losami Jane Eyre i Wichrowymi Wzgórzami, z podobnych co Jane Austen powodów. Wygląda też na to, że większość wypożyczających to kobiety o raczej tradycyjnych gustach czytelniczych, dzięki czemu romanse cieszą się największym powodzeniem (w zestawieniu polskich autorek bezkonkurencyjna jest Maria Rodziewiczówna; Stanisława Fleszarowa-Muskat pojawia się też, ale na samym końcu zestawienia). 
  4. Z kolei o niezłej kondycji kryminałów współczesnych świadczyć może dość odległe miejsce powieści detektywistycznych (na listach wymienieni zostali: Agatha Christie i Arthur Conan Doyle). Może nie o samą formę literacką tutaj chodzi: powieść detektywistyczna skupiona była na rozwikłaniu zagadki, zaś współczesne powieści kryminalne (zwłaszcza te zaangażowane społecznie) spełniają rolę powieści obyczajowych i realistycznych. Wobec tego porównywanie ich – czyli detektywistycznej łamigłówki, sprawdzianu na zmysł obserwacyjny i logiczne myślenie z freskiem społeczno-obyczajowym, często podejmującym wykraczające poza bezpieczne granice odtwórczości próby diagnoz i podpowiadające ewentualne rozwiązania problemów – byłoby trochę nieuczciwe, bo to jednak inne historie. 

Apetyt na powieść historyczną

Skoro o historiach mowa, to z przesłanych list wynika, że Henryk Sienkiewicz ma się całkiem nieźle. Ale niekoniecznie ten Sienkiewicz od T...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy