Jeden krok do egzaminu ósmoklasisty – literatura i gramatyka w interaktywnej grze

Otwarty dostęp Egzamin z języka polskiego

Coraz mniej czasu zostało do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Jest to ważne wydarzenie zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Każdy chciałby wypaść jak najlepiej, dostać się do wymarzonej szkoły średniej. W związku z tym przygotowałam karty, które można wykorzystać na powtórzeniowych lekcjach języka polskiego lub skserować uczniom i przekazać do samodzielnych powtórek. Gra składa się z czterdziestu pięciu pytań, są trzy możliwe odpowiedzi lub dwie typu: prawda/fałsz, fakt/opinia, tak/nie. Spośród podanych tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Pytania nie są szczegółowe, dotyczą literatury i gramatyki. Pozwolą sprawdzić, które tematy nie sprawiają uczniom trudności, a które powinny zostać przypomniane. Z kart można korzystać na wiele sposobów, poniżej przedstawiam trzy przeze mnie wybrane. 

POLECAMY

I. PARY
Uczniowie dobierają się w pary (może to zrobić również nauczyciel) i otrzymują zestaw 45 kart. Na zmianę losują karty i odpowiadają. Liczbę poprawnych odpowiedzi zapisują na kartce. Osoby z największą liczbą poprawnych odpowiedzi mogą zostać nagrodzone w sposób ustalony z klasą. 

II. GRUPY
Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Losuje pytanie. Przed usłyszeniem pytania uczniowie wybierają osobę, która będzie udzielała odpowiedzi. To sposób dobry dla nieśmiałych uczniów, którzy w grupie czują się pewniej i chętniej biorą udział w zabawach. Uczniowie nie są zmuszani do odpowiadania na forum klasy (mogą odmówić, a w grupie na pewno będzie dużo chętnych osób do udzielenia odpowiedzi), natomiast najbardziej aktywne osoby mogą zostać nagrodzone. Na koniec każda z grup przygotowuje opracowanie wybranych przez nauczyciela tematów, które sprawiły drużynom najwięcej trudności. Można korzystać z różnych źródeł wiedzy – po...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI