Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zabawa karnawałowa
Scenariusz teatrzyku w szkole podstawowej

Artykuły z czasopisma | 6 grudnia 2017 | NR 10
136

Część pierwsza – powitanie widzów i omówienie tradycji

Prowadzący 1: Szanowni Państwo, z przyjemnością witam wszystkich na naszym spotkaniu w karnawałowym stylu. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że nazwa tego radosnego czasu wywodzi się od włoskiego carne vale, czyli w tłumaczeniu – „pożegnanie mięsa”. Ma to związek z nadchodzącym postem, natomiast sam karnawał wywodzi się od świąt poświęconych bóstwom płodności, a także agrarnym. Jest to czas zabawy i tańca, któremu z przyjemnością wkrótce się oddamy. Na wstępie czeka nas  sporo atrakcji. A rozpoczniemy od nieśmiertelnego hitu Maryli Rodowicz Niech żyje bal, który stanowi wprost doskonałe rozpoczęcie dzisiejszej zabawy.

[piosenka, Maryla Rodowicz, Niech żyje bal]

Prowadzący 2: Skoro już wszyscy jesteśmy w odpowiednich nastrojach,  warto posłuchać trochę o kulturowej tradycji karnawału. Zdecydowanym numerem jeden jest znany wszystkim karnawał w Rio de Janeiro. Jestem pewny, że wszyscy mają przed oczami barwny pochód, wśród którego króluje samba. Nie mniej znany jest także karnawał w Wenecji, który najczęściej przyjmuje formę imprez pod gołym niebem, których niezbędnym elementem są oczywiście kunsztowne maski. Ciekawe, choć trochę mniej znane są obchody karnawałowe na hiszpańskiej Teneryfie, we francuskiej Nicei oraz w szwajcarskiej Bazylei. Te pierwsze słyną ze zmieniających się tematów przewodnich, którym muszą podporządkować się uczestnicy, oraz hucznych wyborów królowej karnawału. 
Nicea z kolei stawia na kwiaty, których jest dosłownie morze. Bazyleę warto odwiedzić, żeby zobaczyć ze względu na tradycyjne inscenizacje oraz olbrzymią ilość tak...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy