Dołącz do czytelników
Brak wyników

Zabawa karnawałowa
Scenariusz teatrzyku w szkole podstawowej

Artykuły z czasopisma | 6 grudnia 2017 | NR 10
0 631

Część pierwsza – powitanie widzów i omówienie tradycji

Prowadzący 1: Szanowni Państwo, z przyjemnością witam wszystkich na naszym spotkaniu w karnawałowym stylu. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że nazwa tego radosnego czasu wywodzi się od włoskiego carne vale, czyli w tłumaczeniu – „pożegnanie mięsa”. Ma to związek z nadchodzącym postem, natomiast sam karnawał wywodzi się od świąt poświęconych bóstwom płodności, a także agrarnym. Jest to czas zabawy i tańca, któremu z przyjemnością wkrótce się oddamy. Na wstępie czeka nas  sporo atrakcji. A rozpoczniemy od nieśmiertelnego hitu Maryli Rodowicz Niech żyje bal, który stanowi wprost doskonałe rozpoczęcie dzisiejszej zabawy.

POLECAMY

[piosenka, Maryla Rodowicz, Niech żyje bal]

Prowadzący 2: Skoro już wszyscy jesteśmy w odpowiednich nastrojach,  warto posłuchać trochę o kulturowej tradycji karnawału. Zdecydowanym numerem jeden jest znany wszystkim karnawał w Rio de Janeiro. Jestem pewny, że wszyscy mają przed oczami barwny pochód, wśród którego króluje samba. Nie mniej znany jest także karnawał w Wenecji, który najczęściej przyjmuje formę imprez pod gołym niebem, których niezbędnym elementem są oczywiście kunsztowne maski. Ciekawe, choć trochę mniej znane są obchody karnawałowe na hiszpańskiej Teneryfie, we francuskiej Nicei oraz w szwajcarskiej Bazylei. Te pierwsze słyną ze zmieniających się tematów przewodnich, którym muszą podporządkować się uczestnicy, oraz hucznych wyborów królowej karnawału. 
Nicea z kolei stawia na kwiaty, których jest dosłownie morze. Bazyleę warto odwiedzić, żeby zobaczyć ze względu na tradycyjne inscenizacje oraz olbrzymią ilość tak zwanych „grup maskowych”. Przy całej tej mnogości kultur doceńmy także nasze rodzime obchody i związane z nimi szlagiery. Jednego z nich będziemy mieli przyjemność posłuchać już za chwilę.

[piosenka, Jerzy Połomski, Cała sala śpiewa z nami]

Prowadzący 1: Przyznaję, że magia głosu Jerzego Połomskiego może poruszyć każdego… Usłyszeliśmy już trochę o tradycjach, ale teraz czas na powiew świeżości i nowości. A tego nie brakuje w karnawałowej modzie. Mamy zatem przyjemność zaprosić wszystkich do obejrzenia iście szalonego pokazu!

Część druga – pokaz mody karnawałowej

Prowadzący 3 (pokazu): Szanowni Państwo, będziecie świadkami pokazu zjawiskowego, totalnie innowacyjnego, który pozwoli Wam na poznanie najnowszych modowych trendów tegorocznego karnawału. Odważne stylizacje, ciekawe warianty kolorystyczne, mnóstwo błysku i szyku! 
To wszystko czeka na Was na naszym wybiegu. Żeby nie być gołosłownym prosimy o energetyczny podkład muzyczny i… zapraszamy pierwszą modelkę!

[Dowolny podkład muzyczny – wedle uznania, proponuję jakiś aktualny, dość rytmiczny hit.]

Modelka numer jeden

Prowadzący 3: Jak ona poszła! Na początek możecie podziwiać Państwo stylizację w kolorach [wpisać kolory adekwatnie do stylizacji]. Jest to jedno z najmodniejszych połączeń w tym sezonie, które pozwoli każdemu wyróżnić się z tłumu.

Model numer dwa

Prowadzący 3: Jest także propozycja dla Panów. Wiadomo, że moda nie jest domeną tylko płci pięknej, więc warto wziąć pod uwagę naszą propozycję. Zachowuje ona odpowiednie proporcje, świetnie podkreśla walory...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy