Wesele w maturalnej odsłonie – skuteczne sposoby na zachwyt i przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego

Temat numeru

Dramat Stanisława Wyspiańskiego powraca na moich lekcjach języka polskiego co roku. Za każdym razem staram się omawiać go pod innym kątem, zwracając uwagę na cele, potrzeby uczniów, ich możliwości, fascynacje, zainteresowania. Jak zachwycić Wyspiańskim? Nie wiem, ale kiedy posiądę tę tajemną wiedzę, z pewnością poświęcę jej sążnisty artykuł w szacownym piśmie dla polonistów.

Tymczasem próbuję. Nie odsłaniam wszystkich kart i uporczywie prowokuję nie tylko do zachwytów, ale także do krytyki. Pełna szacunku wobec wymagającego czytelnika, nieśmiało odsłaniam weselne zakamarki. 

POLECAMY

Teatr mój widzę malutki, 
ciasne klasowe przestrzenie, 
ludzie je wypełniają i cyfrowe cienie,
ja jestem grze ich przytomna…[1]

W przestrzeni kryją się strachy i wydarzenia

Po pierwszych zajęciach – poświęconych poznaniu sylwetki Stanisława Wyspiańskiego, Plotki o Weselu Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz osadzeniu dramatu w rzeczywistości kulturowej, historycznej, społecznej i politycznej – wkraczamy w analizę przestrzeni. Włączam uczniom teledysk Johnny’ego Casha Hurts i proszę ich, aby zwrócili uwagę na symbolikę przestrzeni, na sceny i przedmioty, które otaczają piosenkarza. Uczniowie wskazują na symbolikę wanitatywną (świece, owoce, kwiaty, instrumenty muzyczne), usytuowanie bohatera w przestrzeni, światło, przedmioty (połamana złota płyta), symboliczne sceny (zamykanie klapy pianina i zaciemniana scena). 

Po wstępnej analizie uczniowie podają informacje dotyczące funkcji przestrzeni (jest elemente...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI