Dołącz do czytelników
Brak wyników

„Przeżyjemy w teatrze”
Relacja z konferencji prasowej poprzedzającej uroczystą inaugurację obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Artykuły z czasopisma | 28 listopada 2017 | NR 5
142

Teatr to wciąż towarzyskie święto, coś niezwykłego. Obchody jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce mają na celu nie tylko promocję teatru, ale także przybliżenie go szerszej publiczności na wiele sposobów.
 

W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie uroczyście zabrzmiał gong i tym samym rozpoczęły się obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska wręczyła Medale Gloria Artis. Ważne wydarzenia z historii polskich scen zostały przypomniane przez aktorów w kostiumach ze spektaklu Król Ubu – czyli w pstrokatych strojach gimnastycznych. Jednym z celów jubileuszu jest bowiem popularyzacja teatru, a także obalenie przekonania o jego elitarności i ekskluzywności. Uroczystości otwarcia były więc na wskroś współczesne – jednak z poszanowaniem tradycji. Tak bowiem zapowiada się ten rok: od konkursu na inscenizację klasyki, przez spacerowniki i audycje radiowe, po flash mob i murale.

 

 

Wydarzeniem o największym zasięg jest ustanowienie 23 maja Dniem Teatru Publicznego. W teatrach publicznych zostaną zagrane spektakle w specjalnej cenie 250 groszy. Akcja skierowana jest zarówno do teatromanów, jak i do osób, które dotąd nie interesowały się teatrem; ma na celu ukazanie roli społecznej teatru – publicznego, wspieranego z publicznych pieniędzy.

Niezależnie od kumulacji obchodów jubileuszu ważna jest kampania informacyjna. Wiedzę na temat teatru można po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy