Uzasadnij!

Otwarty dostęp Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

Retoryka – sztuka pięknego i skutecznego przemawiania. Siła perswazji dostępna nielicznym, wytrawnym mówcom? Czy może umiejętność przydatna każdemu człowiekowi? Jak pracować nad kształtowaniem kompetencji przynależnych tej dziedzinie języka i czy w ogóle jest to możliwe?

Elementy sztuki pięknego przemawiania były obecne w programie nauczania języka polskiego pod różnymi postaciami. Gdyby się nad tym dobrze zastanowić, to i pisemne formy argumentacyjne stanowiły rodzaj wprawek, i ustna forma egzaminu maturalnego. Łatwo zatem dojść do wniosku, że ćwiczenia obejmujące perswazję oraz logiczne formułowanie myśli występowały niemal na każdym etapie edukacyjnym. Od pewnego zresztą czasu stanowią odrębny element podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych.

POLECAMY

Oczywiste jest, że chcemy, aby nasi uczniowie wypowiadali się w sposób nie tylko poprawny, lecz także logiczny. Nigdy zatem dość ćwiczeń, w ramach których mają szansę na podjęcie żonglerki słownej. Szczególnie, jeśli celem dodatkowym jest wykazanie, na ile skuteczne są ich starania, czy potrafią przekonać do swojego stanowiska, a przede wszystkim to, że potrafią wyrazić własne zdanie w sposób kulturalny i zorganizowany, że wiedzą, co chcą powiedzieć.

Efekt kuli śnieżnej

Jednym z prostszych, ale bardzo skutecznych ćwiczeń, jest zadanie, w ramach którego młodzi ludzie ustalają wspólne stanowisko na zasadzie tzw. śnieżnej kuli. Zaczynamy od tego, że każdy z uczniów...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI