Uczniowie na tropie fake newsów – zbiór wskazówek i zadań rozwijających umiejętność krytycznego myślenia i czytania

Otwarty dostęp Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

Żyjemy w świecie szybkiego przepływu informacji. Jedno kliknięcie powoduje, że news, sprawdzony lub nie, ma szansę obiec niemal cały świat. To wielka odpowiedzialność, ale i wielka pokusa, by kreować własny, zmanipulowany obraz świata. Jak pracować z młodymi ludźmi, by nie dawali się nabrać i nie powielali fake newsów? I czy w ogóle można coś zrobić, by budować świadomość w tym zakresie?

Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji stało się dość powszechną formą siania dezinformacji i wprowadzania chaosu. Każdy z nas wielokrotnie natknął się na wiadomości, które po głębszym sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe, a ich zadaniem było jedynie wzbudzenie silnych emocji w odbiorcach. Taki rodzaj manipulacji ukazuje mechanizmy rządzące ludzką psychiką, ale wywołuje też strach przed tym, że przestajemy odróżniać prawdę od fikcji. Warto ukazywać uczniom, że nie we wszystko, co zobaczą i przeczytają, należy wierzyć. I wcale nie potrzebujemy zaawansowanych umiejętności informatycznych czy specjalistycznej wiedzy, by ćwiczyć z uczniami umiejętności związane z krytycznym myśleniem.

POLECAMY

Na początek – weryfikujemy źródła

Jedną z podstawowych zasad podczas wyszukiwania różnych informacji powinna być weryfikacja źródeł. A im bardziej zaskakujące wiadomości do nas docierają, tym pilniej powinniśmy się im przyglądać. Warto zaproponować młodym ludziom ćwiczenie, w myśl którego mają za zadanie wskazać trzy niezależne źródła, z których dowiedzieli się określonej rzeczy.

Oczywiście można powiedzieć, że nawet taka ostrożność nie uchroni nas ostatecznie przed nieprawdą. Istnieje jednak całkiem spora szansa na to, że gdy napotkamy trudności w dotarciu do źródeł lub okaże się, że docierają do nas sprzeczne komunikaty, zostanie w nas zasiane ziarno niepewności. A to już pierwszy krok do tego, by nie dać się nabrać i nie paść ofiarą oszustwa. 

Poza wszystkim, dzięki zadaniom, w których należy sięgać po informacje dostępne na różnych stronach, mamy szansę na rozmowę o tym, gdzie w ogóle warto szukać. Wspólnie z uczniami możemy zbudować bazę zaufanych linków lub pokazać miejsca, w których takie bazy można znaleźć. Rzecz jasna nie chodzi o to, by budować w młodych ludziach przekonanie, że wszyscy kłamią. To raczej uświadomienie, że warto zachować ostrożność, bo dezinformacja jest czasami bardziej szkodliwa i budzi większą panikę niż dotkliwa rzeczywistość.

Tworzymy definicję słownikową

Obserwuję, że od jakiegoś czasu młodzi ludzie mają coraz większe kłopoty z korzystaniem ze słowników. Jest to prawdopodobnie związane z faktem, że coraz...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI