Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji stało się dość powszechną formą siania dezinformacji i wprowadzania chaosu. Każdy z nas wielokrotnie natknął się na wiadomości, które po głębszym sprawdzeniu okazały się nieprawdziwe, a ich zadaniem było jedynie wzbudzenie silnych emocji w odbiorcach. Taki rodzaj manipulacji ukazuje mechanizmy rządzące ludzką psychiką, ale wywołuje też strach przed tym, że przestajemy odróżniać prawdę od fikcji. Warto ukazywać uczniom, że nie we wszystko, co zobaczą i przeczytają, należy wierzyć. I wcale nie potrzebujemy zaawansowanych umiejętności informatycznych czy specjalistycznej wiedzy, by ćwiczyć z uczniami umiejętności związane z krytycznym myśleniem.
POLECAMY
Na początek – weryfikujemy źródła
Jedną z podstawowych zasad podczas wyszukiwania różnych informacji powinna być weryfikacja źródeł. A im bardziej zaskakujące wiadomości do nas docierają, tym pilniej powinniśmy się im przyglądać. Warto zaproponować młodym ludziom ćwiczenie, w myśl którego mają za zadanie wskazać trzy niezależne źródła, z których dowiedzieli się określonej rzeczy.
Oczywiście można powiedzieć, że nawet taka ostrożność nie uchroni nas ostatecznie przed nieprawdą. Istnieje jednak całkiem spora szansa na to, że gdy napotkamy trudności w dotarciu do źródeł lub okaże się, że docierają do nas sprzeczne komunikaty, zostanie w nas zasiane ziarno niepewności. A to już pierwszy krok do tego, by nie dać się nabrać i nie paść ofiarą oszustwa.
Poza wszystkim, dzięki zadaniom, w których należy sięgać po informacje dostępne na różnych stronach, mamy szansę na rozmowę o tym, gdzie w ogóle warto szukać. Wspólnie z uczniami możemy zbudować bazę zaufanych linków lub pokazać miejsca, w których takie bazy można znaleźć. Rzecz jasna nie chodzi o to, by budować w młodych ludziach przekonanie, że wszyscy kłamią. To raczej uświadomienie, że warto zachować ostrożność, bo dezinformacja jest czasami bardziej szkodliwa i budzi większą panikę niż dotkliwa rzeczywistość.
Tworzymy definicję słownikową
Obserwuję, że od jakiegoś czasu młodzi ludzie mają coraz większe kłopoty z korzystaniem ze słowników. Jest to prawdopodobnie związane z faktem, że coraz...