Dołącz do czytelników
Brak wyników

Romantyczność w pięciu metodycznych smakach

Artykuły z czasopisma | 19 maja 2020 | NR 36
0 804

W styczniu minęło 199 lat od momentu, gdy Karusia zobaczyła swojego nieżyjącego już Jasia. Jej poruszająca historia oraz reakcje i komentarze obserwatorów wpisują się w ideały romantyzmu. Głos starca z kolei staje się symbolem klasyków, z którymi przedstawiciele epoki serca toczyli spory. Czy historię opowiedzianą dwa wieki temu można omówić współczesnymi metodami? Sprawdźmy!

POLECAMY

1. Wprowadzenie w formie uzupełnianki
Ta część lekcji będzie przeznaczona na to, by uczniowie poznali informacje związane z balladą Romantyczność, takie jak: data wydania utworu, tytuł cyklu, z którego pochodzi ten utwór, motto poprzedzające tekst, imiona bohaterów występujących w balladzie, słowa kończące ją.
Nauczyciel prosi uczniów, by korzystając ze wszystkich możliwych źródeł, uzupełnili luki w tekście dotyczącym ballady Romantyczność. Udostępnia uczniom wirtualną kartę pracy przygotowaną na platformie LearningApps. Dzięki temu zadaniu uczniowie nie tylko poznają ogólne wiadomości o manifeście Mickiewicza, lecz także nauczą się szybkiego wyszukiwania potrzebnych im informacji. Po uzupełnieniu karty uczniowie zgłaszają kwestie wymagające wyjaśnień nauczyciela, np. Co to jest manifest? Dlaczego akurat takie słowa Szekspira stały się mottem? Co znaczy motto?

2. Treść ballady w formie komiksu
Nauczyciel dzieli uczniów na trzy grupy i każdej z nich przypisuje fragment ballady, np. I grupa otrzymuje motto, tekst wstępu, monolog Karusi, w którym dziewczyna rozpoznaje Jasia i mówi o jego śmierci; II grupa dostaje do opracowania monolog Karusi, w którym opowiada ona o niezrozumieniu jej przez otoczenie; III grupa zajmie się fragmentem, w którym Mickiewicz prezentuje reakcje osób obserwujących Karusię. Nauczyciel prosi, by uczniowie w oparciu o teksty przypisane ich grupom stworzyli komiksy na stronie comixify.ai. Ich zadaniem jest znalezienie w zasobach Internetu obrazków, które oddadzą jak najwięcej treści fragmentu Romantyczności, przeniesienie ich na stronę comixify.ai, utworzenie komiksu, dodanie tzw. dymków z cytatami lub parafrazami wypowiedzi bohaterów. Ważne jest, by uczniowie zwrócili uwagę na detale, tzn. na miejsce wydarzeń, porę dnia itp.
Gdy uczniowie skończą prace nad komiksem, nauczyciel prosi, by zgodnie z numerami grup prezentowali swoje obrazki (zob. zdjęcie 1.) oraz omawiali je, tzn. wyjaśniali, kto lub co jest przedstawione (np. mężczyzna to Jasio, ma białą szatę, ponieważ jest zjawą człowieka, który zmarł dwa lata wcześniej), co mówią bohaterowie, co znaczą ich słowa. Po prezentacji wszystkich grup uczniowie poznają komiksową wersję Romantyczności Adama Mickiewicza.
 

Zdjęcie 1. Komiks z fragmentami Romantyczności wykonany na stronie comixify.ai


3. Cechy ballady w formie wskazówek w tekście
Jak wiadomo, ballada Romantyczność jest ważna nie tylko ze względu na treść wprowadzającą w ideały romantyzmu, lecz także w związku z rozwijającym się w tej epoce gatunkiem. W tym przypadku uczniowie poznają jego cechy w formie wskazówek w tekście. Otrzymają oni karty pracy przygotowane w programie Word (zob. karta pracy). Na kartach tych będzie tekst Romantyczności oraz różnokolorowe zaznaczenia w nim, np. na zielono będą oznaczone zjawiska nadprzyrodzone, duchy, to, co nieuchwytne dla ludzkiego rozumu, na fioletowo – bohaterowie, na różowo – elementy ludowe itd. Pod tekstem będą ramki, a w nich pojedynczo wymienione cechy ballady. Zadaniem uczniów będzie odnaleźć, któremu kolorowi w tekście odpowiada dana ramka z cechą. Uczniowie przeciągają ramki do wysokości odpowiedniego fragmentu ballady (jeśli nauczyciel udostępnił kartę pracy w formie pliku) lub rysowaną linią łączą ramkę z tekstem (jeśli kartę pracy nauczyciel udostępnił w formie wydruku). Po wykonaniu zadania nastąpi omówienie wyników pracy.

4. Podsum...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy