Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

6 września 2019

NR 32 (Wrzesień 2019)

Nowoczesne metody wzbogacające słownictwo. Jak rozwijać bogactwo leksykalne dzięki wykorzystaniu narzędzi online?

0 1014

W pracy nauczyciela języka polskiego nieustannie rozwijamy kompetencje naszych podopiecznych w umiejętnym posługiwaniu się językiem ojczystym, który jest jednym z narzędzi służących komunikowaniu się. Aby uczniowie i uczennice w pełni rozwijali swoje umiejętności komunikacyjne w mowie i w piśmie, warto wykorzystać narzędzia dostępne w internecie. Są one bezpłatne, intuicyjne i motywują uczniów do pracy, której efektem jest zwiększenie bogactwa językowego.

Opowiadajmy

„Opowiadaj,
nikt nie opowiada tak, jak ty,
choć bajeczki te na pamięć znam,
jakże wszystko to cudownie brzmi.

Siądź naprzeciw,
niech tam sobie leci, płynie czas,
chcę usłyszeć wszystko jeszcze raz (...)”1.

POLECAMY

Opowiadaj mi tak to piosenka Zbigniewa Wodeckiego z jego muzyką do słów Leszka Długosza. To niezwykły utwór, którego wykonanie można było usłyszeć między innymi na XVII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu 27 czerwca 1979 roku podczas koncertu „Plebiscyt Studia Gama”. Utwór nieodżałowanego Zbigniewa Wodeckiego towarzyszy mi od lat, a w pracy polonistki zainspirował mnie do zachęcania uczniów i uczennic do tworzenia opowieści, dzięki którym zwiększą swoje bogactwo leksykalne. Nie wszyscy uczniowie są od razu gotowi, by swobodnie zabierać głos podczas lekcji. Wielu z nich przyznaje, że włączywszy się do dyskusji, zauważa, iż brakuje im środków, by wyrazić swoje myśli werbalnie. Jak temu zaradzić? Na pewno pomaga zaproszenie uczniów do pracy w parach lub grupach. Wspólne rozwiązywanie problemów, uczenie się motywuje do dalszej pracy i daje poczucie bezpieczeństwa. Dzieje się tak po pierwsze dlatego, iż uczniowie i uczennice, pracując w parach/grupach, mają wyznaczony czas i ich zadaniem jest spożytkować ten czas na rozwiązanie problemu lub znalezienie odpowiedzi. Nie ma przegranych w przypadku pracy zespołowej – zdolny uczeń dzięki temu, że wyjaśnia coś koledze/koleżance z problemami w nauce, przetwarza zdobytą wiedzę, utrwalając ją w tym samym czasie. Słabszy uczeń również korzysta: pracując w grupie poznał odpowiedź na pytanie; rozwiązał problem, podążając za wskazówkami ucznia bez problemów w nauce; słuchając ze zrozumieniem, zdobył niezbędną wiedzę do udzielenia odpowiedzi nauczycielowi. Opowiadanie/tworzenie historii podczas pracy w grupie jest według mnie niezwykle istotną formą aktywności, która pozwala przełamać wewnętrzne opory i lęk przed zabraniem głosu i powiększyć zasób słownictwa młodzieży. Dostępnych jest wiele zestawów kart, dzięki którym możemy zachęcać młodzież do refleksji, do snucia opowieści. Warto pokusić się jednak o stworzenie własnej talii, na przykład pobierając zdjęcia ze strony pixabay.com/pl/, gdzie możemy skorzystać ze zdjęć i materiałów filmowych, nie łamiąc praw autorskich. 
 


Ćwiczenie 1. 

Rozłóż karty tak, aby wszyscy uczniowie i uczennice mogli je obejrzeć. Poproś, aby każdy wybrał jedno zdjęcie, które odzwierciedla nastrój/emocje uczącego się w tym dniu. Poproś uczniów i uczennice o pokazanie zdjęcia, wyjaśnienie, co ono przedstawia i uzasadnienie wyboru. Daj młodzieży czas na zastanowienie się nad zadaniem. 

Ćwiczenie 2.

Rozłóż karty tak, aby wszyscy uczniowie i uczennice mogli je obejrzeć. Poproś, aby każdy wybrał jedno zdjęcie, które kojarzy mu się z omawianym podczas lekcji utworem. Poproś uczniów i uczennice o pokazanie zdjęcia, wyjaśnienie, co przedstawia, i uzasadnienie wyboru. Alby uczniom było łatwiej zabrać głos, zaproponuj, by młodzież wykonała zadanie, najpierw pracując w parach (po dwie minuty na osobę w parze). Po upłynięciu tego czasu, każdy wykonuje zadanie zgodnie z ustaleniami. 

Ćwiczenie 3.

Poproś młodzież, aby po kolei każdy z uczniów wylosował jedną kartę i przyjrzał się jej, nie pokazując nikomu. Zadaniem uczniów jest wymyślenie historii/opowieści inspirowanej wylosowaną kartą. Utrudnieniem jest to, że uczniowie wypowiadają się po kolei, pokazując swoją kartę, a każdy uczeń musi powiązać swoją historię z przedstawioną przez poprzedzającego kolegę lub koleżankę w taki sposób, aby opowieść całej klasy była spójna. 

Jakie zdjęcia wybrać, aby stworzyć własną talię kart służącą do opowiadania historii i poszerzającą tym samym bogactwo leksykalne uczniów? Zachęcam do korzystania z części mojego zbioru2: bit.ly/2SK5YWN, bit.ly/2GzEuhT, bit.ly/2Yd8YAU; bit.ly/2MlIDJP, bit.ly/2Mmdu9d, bit.ly/2Mmdu9d, bit.ly/2K8BERQ, //bit.ly/2Y8Vmqw. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż za każdym razem korzystam z tej samej „talii”. Rzadko zdarza się, aby uczeń lub uczennica kilkakrotnie korzystali z tego samego zdjęcia, a nawet jeśli się to wydarzy, to przecież pracujemy z innym utworem literackim, powstaje inna historia.

Piszmy książki

Dodatkowo możemy zmotywować uczniów do poszerzania bogactwa leksykalnego dzięki możliwości opublikowania stworzonej przez siebie, grupę lub klasę historyjki w formie elektronicznej książeczki...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy