Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowe miasto na mapie polskiej fantastyki

Artykuły z czasopisma | 28 listopada 2017 | NR 5
0 717

Problem z literaturą fantastyczną jest jeden – albo dostajemy wspaniałą i barwną opowieść, albo proponuje nam się historię będącą połączeniem słabej jakości fantastyki z jeszcze gorszym romansem czy też harlequinem. Polska nie jest matką pisarzy tego gatunku, choć wydała na świat zacne grono pisarzy o uznanej już dzisiaj marce. Do tego towarzystwa aspirują młodzi autorzy, których coraz chętniej wydaje się na naszym rynku. Jednym z nich jest Tomasz Fijałkowski z debiutem 
w postaci Antipolis wydanym przez Wydawnictwo Czwarta Strona.

POLECAMY

Umiejscowienie Antipolis w jednym gatunku jest niemożliwe i przyniosłoby wielką szkodę tej powieści. Otóż autor łączy w sobie różne formy – mamy więc zarówno elementy dobrze napisanego kryminału, powieści szpiegowskiej, jak i czystej fantastyki. Rzadko spotyka się książkę, w której te wszystkie składniki tak dobrze ze sobą współgrają. Przyzna należy, że autor posiada duże zdolności językowe – bardzo dobrze posługuje się słowem pisanym, język postaci jest spójny, nie raczy czytelnika kwiecistymi metaforami czy też niezrozumiałym słownictwem. Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko.

Antipolis
Autor: Tomasz Fijałkowski
Format: 123 x 195
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 366
Cena: 34,90 zł
ISBN: 978-83-7976-256-9
Wydawca: Czwarta Strona
Data premiery: 08.04.2015 r.

Lato 1936 roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że do Antipolis, stolicy Korony, zbliża się Zenit – moment, w którym nastąpi brutalne wtargnięcie Innej Rzeczywistości w granice naszej. Potwierdzają to nie tylko obserwacje naukowców badających układy wyładowań atmosferycznych, ale również inne tragiczne wydarzenia. Bogowie w przerażający sposób zaczynają manifestować swoją obecność, a osoby, w żyłach których płynie boska krew, zdradzać groźne nadludzkie umiejętności.
Na straży porządku wewnętrznego stoi Struktura, która strzeże najbardziej skrywanej tajemnicy wyjaśniającej, dlaczego następuje ingerencja Istot do naszego świata. Tylko parę osób zwerbowanych w szeregi Struktury, dysponujących nadnaturalnymi możliwościami psychicznymi, ma szansę na przeciwstawienie się Zenitowi. Zaczyna się nierówna walka z Inną Rzeczywistością.

Akcja powieści rozgrywa się w roku 1936 (a przynajmniej główne wydarzenia, gdyż czekają nas również krótkie powroty do przeszłości i wizje przyszłych wydarzeń) w mieście Antipolis, które zastąpiło Warszawę w jej obowiązkach stolicy. Pierwszą część powieści (a jest ich cztery) rozpoczyna spotkanie z Tomaszem – niczym niewyróżniającym się osobnikiem, który po perypetiach na uczelni zostaje zwolniony i przyjeżdża do miasta na zaproszenie wujostwa. Towarzyszymy mu, poznając kolejnych bohaterów powieści – tak naprawdę nic nie wskazuje, że będziemy mieli tu do czynienia z fantastyką, gdyż historia przypomina zwykły kryminał. Znajdziemy tu i tajemnicze morderstwo, i obrządki spirytystyczne, i zabawne sceny z życia codziennego (religijne nawrócenie młodocianego Filipa, pobyt komisarza Śniega w sanatorium). Dopiero kolejne części przenoszą nas w Inną Rzeczywistość, gdzie Bogowie zagraża...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy