Kalendarz przygotowań maturalnych – jak dobrze rozplanować pracę, aby zapewnić uczniom solidne powtórki i jak najmniej stresu?

Otwarty dostęp Praktyczny Przewodnik Nauczyciela

Kiedy na egzaminie wprowadzane są zmiany, rozplanowanie procesu przygotowań, kształcenie naszych uczniów oraz własne samodoskonalenie są szczególnie przemyślane i precyzyjnie rozłożone w czasie. Nowa formuła matury to inne akcenty kształcenia wprowadzone przez autorów zadań egzaminacyjnych, co oznacza, że nasze przyzwyczajenia muszą ulec zmianie, a metody pracy powinny być nakierowane na nowe wymagania.

Tym razem zapowiedzi maturalne na maj 2023 roku wskazują na to, że dużo większą wagę należy przywiązywać do znajomości lektur obowiązkowych i kontekstów historycznoliterackich. Zmiany programowe mogą nas w pierwszej chwili przytłaczać i niewątpliwie wielu polonistów i polonistek przechodzi chwile zwątpienia, czy zdążą zrealizować cały materiał, przećwiczyć jak należy znajomość lektur i czy uczniowie będą w stanie opanować tak ambitny kurs historycznoliteracki oraz wiedzę językową. Po przejściu przez te wszystkie frustrujące smugi cienia trzeba jednak zakasać rękawy i zaplanować ostatni etap przygotowań tak, aby nasi maturzyści przeszli przez czas matur bezpiecznie i spokojnie zdali egzamin. My, poloniści, to potrafimy, dlatego dzisiaj już – na rok przed terminem nowej formuły maturalnej – warto sobie zaplanować kolejne etapy pracy, bo dla uczniów rok do matury to abstrakcja, dla nas – ostatnia prosta w przygotowaniach.

POLECAMY

Wiosna 2022, czyli już za rok matura…

Od czego zacząć te przygotowania? Po pierwsze, pod koniec klasy III poloniście potrzebna jest solidna diagnoza, ocena rzeczywistej wiedzy i umiejętności maturalnych naszych uczniów. Pomoże nam w tym bardzo szczegółowy opis wymagań przedstawiony w Informatorze maturalnym, w którym oprócz szczegółów organizacyjnych, kryteriów ocen, zestawów wymagań są też przykładowe zadania i sposoby ich realizacji. Nauczyciel może przygotować zadania na materiale na bieżąco omawianym w klasie; z analizy prac uczniowskich da się ustalić wiele istotnych dla niego faktów. W tym wypadku nie o wiedzę uczniowską chodzi, lecz raczej o umiejętności, np. czy uczniowie rozumieją polecenia, czy potrafią z nich odczytać, czego oczekuje się od nich na egzaminie, czy potrafią posługiwać się terminologią i podstawowymi pojęciami z zakresu teorii literatury, czy potrafią budować krótkie wypowiedzi, jak dokonują wyborów przy pytaniach zamkniętych, czy umieją stworzyć notatkę syntetyzującą i napisać wypracowanie. Kiedy już dokonamy takiej diagnozy, warto określić, które obszary wymagają naszej większej uwagi, a które możemy ćwiczyć doraźnie. Następnie przygotowujemy plan na najbliższy rok, łącząc realizację materiału z ćwiczeniami podporządkowanymi treściom egzaminacyjnym i regularnymi powtórkami.  
Kiedy czas przedwakacy...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI