Niejednokrotnie publicyści zwracają uwagę na zjawisko językowej niepoprawności Polaków – przypadłość ta zdaje się dotykać coraz to nowych grup społecznych, nie wyłączając nauczycieli, dziennikarzy, polityków czy przedstawicieli kultury. Wspomniana niepoprawność to nie tylko błędy ortograficzne, ale również błędy stylistyczne, interpunkcyjne, nieprawidłowe akcentowanie, a także niedbałość językowa, można wręcz rzec, niechlujstwo językowe.
POLECAMY
Podczas jednego ze szkoleń dotyczących wykorzystania narzędzi coachingowych w pracy nauczyciela wzięliśmy na warsztat sytuację, jaka przydarzyła się jednemu z młodych wychowawców.
A oto fragment rozmowy:
PRZYKŁAD
Wychowawca: I jeszcze jedno, polonista zwrócił uwagę, że córka robi ostatnio dość sporo błędów ortograficznych.
Rodzic: Takie czasy, wszyscy robią błędy, nawet prezydentowi się zdarzyło, hehehe.
W: Może jednak warto popracować z dzieckiem nad ortografią.
R: A po co? Przecież program komputerowy sam poprawi jej błędy, w internecie nikt na to nie zwraca uwagi, a może ona ma dysortografię? – Właśnie – kto wydaje takie zaświadczenia?
W: Poprawna pisownia może jednak pomóc dziecku w osiągnięciu sukcesów w przyszłości…
R: Teraz to nawet tytuły filmów są pisane specjalnie z błędami, np. „Włatcy móch”, w reklamie PZU też jest błąd – ostatnia scena, a tam słowo „szypko”, zamiast „szybko”, więc to chyba nie jest wielki problem, jak moje dziecko czasem popełni błąd…
W: Yyyyy…
Niejednokrotnie publicyści zwracają uwagę na zjawisko językowej niepoprawności Polaków – przypadłość ta zdaje się dotykać coraz to nowych grup społecznych, nie...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań magazynu "Polonistyka"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
- Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
- ...i wiele więcej!