Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polonistyczne rozważania o kulturze i poprawności języka

Artykuły z czasopisma | 15 grudnia 2017 | NR 18
0 752

Uwagi o zapisach dat

W języku polskim możemy zapisać daty na trzy sposoby. Warto mieć tego świadomość i znać zasady poprawnościowe występujące w poszczególnych sytuacjach. 
Po pierwsze, możemy zapisać całą datę cyframi arabskimi, wówczas całość oddzielamy od siebie kropkami (1.06.2017). 
Po drugie, możemy posłużyć się cyfrą rzymską na określenie miesiąca – wówczas kropki są zbędne (1 VI 2017). 
Ostatni z możliwych zapisów polega na użyciu nazwy miesiąca zamiast cyfry (1 czerwca 2017). W tym wypadku pamiętajmy jednak o tym, aby nazwę miesiąca podać w odpowiedniej formie (nie: *1 czerwiec, ponieważ w domyśle mówimy  [dzień] czerwca).

POLECAMY

Wszędobylskie witam, czyli jak NIE ZACZYNAĆ listów

Coraz częściej wysyłamy do siebie – zamiast tradycyjnych listów – wiadomości elektroniczne. Niezależnie od tego, który rodzaj korespondencji wybierzemy, zasady ich redagowania są niemal podobne. To oznacza, że listy takie zaczynamy w ten sam sposób i bynajmniej nie od jakże popularnego wyrazu witam. 
Nie należy nikogo witać w listach, jeśli chcemy zachować się zgodnie z zasadami etykiety. Szczególnie forma ta może razić, gdy piszemy do osób, których osobiście nie znamy albo które są wyżej od nas usytuowane (np. do dyrektora). Witać kogoś może bowiem jedynie gospodarz domu.

Żeśmy, żeście

Czy sformułowanie żeśmy jest utworzone poprawnie? Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji owo połączenie zostało użyte. Możemy użyć konstrukcji żem, żeś, żeśmy, żeście tylko wówczas, jeżeli w zdaniu występuje spójnik że, np. (1) Powiedziano nam, żeście byli wczoraj na zakupach, bo: Powiedziano nam, że byliście wczoraj na zakupach. (2) On napisał, żem jest głupi, bo: On napisał, że jestem głupi. Dlatego żeśmy jako osobne słowo, bez spójnika że, jest błędem. Stąd zdanie: My żeśmy byli wczoraj na zakupach sformułowano źle, a jedynie za poprawne uznać w tym wypadku można wyrażenie: Byliśmy wczoraj na zakupach.

Pokoi czy pokojów – która forma jest poprawna?

Prawidłowa odpowiedź na postawione wyżej pytanie brzmi: obie formy są poprawne. Można zatem posługiwać się formami pokoi, jak i pokojów. Warto jednak poszerzyć to zagadnienie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy