Materiał na „grube tomisko”?

Perspektywa przedmiotów w Tajemniczym ogrodzie F. H. Burnett

Horyzonty polonistyki

TEZA

„Tajemniczy ogród” F. H. Burnett stanowi hołd oddany naturze – przyroda zmienia, uzdrawia, pomaga, stąd opisy jej poświęcone są drobiazgowe i pełne dynamiki. Wiąże się to z marginalizowaniem przedmiotów. W tej skromnej galerii odnajdujemy jednak rekwizyty pełniące istotną funkcję.

POLECAMY

 

W drodze do Misselthwaite Manor

Trzymamy w ręku książkę o niezwykłych przygodach Mary Lennox, która przeprowadza się z egzotycznych Indii do Anglii. Odbywa długą podróż, zamieszkuje u Archibalda Cravena, właściciela niewyobrażalnie wielkiego majątku, wspaniałych ogrodów i domu liczącego sto pokoi. Nic, tylko opisywać indyjski dom i posesję w Misselthwaite Manor w detalach, pozwolić czytelnikowi delektować się ich architekturą i wyposażeniem! Tymczasem odnosi się wrażenie, że przedmioty pojawiają się na kartach Tajemniczego ogrodu tylko wówczas, gdy służą niezbędnej i podstawowej konkretyzacji świata przedstawionego. Bynajmniej nie ma to nic wspólnego z plastycznością opisu – ani z nagromadzeniem rzeczy, ani z przytaczaniem ich cech.

Dziewczynka obserwuje dom w Indiach: 

„(…) częściowo opróżnione półmiski stały jeszcze na stole, a talerze i krzesła wyglądały tak, jak gdyby poodsuwano je w pośpiechu”.
Jedyny opis domu ma sugerować, że z pomieszczeń zniknęli ludzie. Nie poznajemy też bliżej miejsca tymczasowego pobytu Mary – domu pastora. Zdanie na temat sytuacji tam panującej powinniśmy sami sobie wyrobić na podstawie opisu dzieci: 

„(…) sukienki ich były brudne, a dzieciaki kłóciły się ciągle i wydzierały sobie zabawki”.
Wygląd miejsc mijanych przez Mary w drodze do Misselthwaite owiany jest tajemnicą: 

„(…) wiele panienka nie zobaczy, bo noc jest ciemna, ale coś niecoś będzie można dostrzec” – tłumaczy dziewczynce Medlock.

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI