Mapuj swoje cele! Mind mapping w tworzeniu i planowaniu

Polski w praktyce

Każdy ma marzenia. Mniejsza część z nas ma konkretne plany, a najmniej z nas ma dobrze sformułowane cele i konsekwentnie je osiąga. Jeśli należysz do tych, którzy nie wierzą w spełnienie noworocznych postanowień, a w fakty i swoją moc sprawczą, wiesz zapewne, że musisz nauczyć się dobrze planować. W przeciwnym razie będziesz częścią czyjegoś planu.

Ciekawostka

POLECAMY

Czy wiesz, że mind mapping pozwolił zaoszczędzić spółce Boeing dziesiątki milionów dolarów? 

Doktor Mike Stanley, kierownik działu projektów, stworzył siedmioipółmetrową mapę myśli, która zawierała streszczenie podręcznika dla inżynierów lotniczych. Dzięki tak opracowanej pomocy naukowej mogli oni przyswoić w kilka tygodni to, co wcześniej zajmowało kilka lat, a to z kolei pozwoliło zaoszczędzić firmie dziesiątki milionów dolarów. Z mind mappingu korzystają największe firmy na świecie, dyrektorzy i osoby zarządzające projektami.

Czym jest mind mapping?

Zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się w Twoim mózgu, kiedy smakujesz jabłko, słuchasz muzyki, uczysz się, oddajesz wspomnieniom lub myślisz o przyszłości? Odpowiedź może być prosta, ale wchodząc głębiej, okazuje się, że każda z tych czynności to bardzo złożona materia. Praktycznie wszystko, co nas otacza: słowa, liczby, dźwięki, zapachy, dotyk, wywołują reakcje w naszym mózgu. Każdy bit informacji, każde wrażenie, skojarzenie czy myśl to odrębna nitka, która łączy nasze neurony. Twój mózg ma własną bazę danych, która nie układa się linearnie, ale jest siatką, która bardziej przypomina mapę drogową.

Jak twierdzi Tony Buzan – autor koncepcji map myśli – mózg człowieka można porównać z gigantycznym biokomputerem. Miliony połączeń i węzłów tworzą pajęczynę, w którą zostają schwytane i skonsumowane wszystkie dane, z jakimi się spotykasz. I jeśli martwi Cię, że nadmiar informacji może szkodzić, wiedz, że nie da się przeładować tego systemu, gdyż jest nieskończenie pojemny. 

Bez względu na to, ile informacji już przyjąłeś i jak wiele połączeń (skojarzeń) między nimi powstało, Twój potencjał do tworzenia nowych schematów i kombinacji myśli jest nieograniczony. Im więcej informacji gromadzi Twój mózg, tym...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI