Dołącz do czytelników
Brak wyników

Karta pracy

Artykuły z czasopisma | 8 grudnia 2017 | NR 11
102

„Panie, przyjacielu nasz, i wy inni, którzy tu mieszkacie, bogowie! Dajcie mi to, żebym piękny był na wewnątrz. A z wierzchu co mam, to niechaj w zgodzie żyje z tym, co w środku. Obym zawsze wierzył, że bogatym jest tylko człowiek mądry”. A złota obym tyle miał, ile ani unieść, ani uciągnąć nie potrafi nikt inny, tylko ten, co zna miarę we wszystkim. Trzeba nam jeszcze czego więcej Fajdrosie? Ja mam modlitwy w sam raz”.

Platon, Fajdros (modlitwa Sokratesa)

„Jest rzeczą trudną osiągnąć wysoki poziom etyczny, trudno bowiem we wszystkim utrafić w środek, tak jak znaleźć środek koła jest rzeczą, którą nie każdy potrafi, lecz ktoś, kto się na tym rozumie”.

Arystoteles, Etyka nikomachejska

„Najwyższym dobrem jest niezwyciężona moc ducha, wypróbowana w ogniu doświadczeń, łagodna w działaniu, przepojona wielką miłością do ludzi i troską o tych, z którymi styka się w życiu.  (...) Nikt nie skazał mądrości na ubóstwo. Mędrzec nie będzie odtrącał od siebie łaskawości losu, a nabytym w szlachetny sposób dziedzictwem ani nie będzie się chełpił, ani go się nie będzie wstydził. 
(…) Ta  jedna rzecz wtrąca nas w największe nieszczęścia, że się naginamy do opinii ogółu”.

Seneka, Jak żyć szczęśliwie

„Mylisz się, sądząc, że Radość rodzi się tylko lub głównie ze stosunków międzyludzkich. Bóg umieścił ją wokół nas. Jest we wszystkim, w czymkolwiek, czego możemy doznawać. Musimy tylko mieć odwagę zwrócić się przeciw przyzwyczajeniom i oddać się życiu niekonwencjonalnemu”.

Jon Krakauer Wszystko za życie

„Dajcie mi prawdę raczej niż miłość, niż pieniądze, niż sławę. Siedziałem przy stole, suto nakrytym, gdzie było pod dostatkiem jedzenia i wina, i staranna obsługa, ale prawdy tam nie było. Odszedłem głodny od niegościnnego stołu. Atmosfera była zimna jak lód”.
H. D. Thoreau Walden, czyli życie w lesie 

(fragm. zakreślony przez Chrisa)

...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy