Zaangażowanie jako wybór estetyczny

Nagrody literackie

Artykuł ten rozpoczyna nowy cykl i wprowadza nowy filtr: w 2023 r. będę do „Polonistyki” pisać o książkach nominowanych do nagród literackich, o książkach nagradzanych i ich autorach, o samych nagrodach i politykach, jakie im przyświecają. Zaczynam od – dla mnie – łatwizny, czyli Paszportów „Polityki”, łatwizny, bo od kilku lat zgłaszam swoje sugestie i piszę uzasadnienia wyjaśniające, dlaczego właśnie ta pisarka lub ten pisarz powinni w danym roku otrzymać Paszport.

Tygodnik „Polityka”, który na początku tego roku świętował trzydziestolecie Paszportów, jasno określa swoje cele: chce wskazywać i nagradzać autorów młodych, wymagających „paszportu”, u progu swojej kariery, ale już świetnych, rokujących. Do tej edycji zgłosiłam trzy nazwiska i wszyscy byli do Paszportów nominowani: Urszulę Honek, Grzegorza Piątka i Ishbel Szatrawską. Młodzi, wyraziści, piszący o tematach świeżych albo opracowujący swoje obsesje wzorowo, modelowo, wyczuwający różne podskórne pulsy i bolączki naszej kultury, widzący często więcej, dalej, szerzej, niż wymaga tego obecny paradygmat kultury.

POLECAMY

Grzegorz Piątek, który w tym roku wyszedł z Paszportem za Gdynię obiecaną, konsekwentnie wytycza sobie własną, niezależną drogę. Interesuje g...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI