Dział: Nagrody literackie

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Angelus

Jeśli szukają Państwo nagrody literackiej, która sygnuje książki w największym stopniu nadające się do czytania, to z pewnością będzie nią Angelus – literacka nagroda Europy Środkowej.

Czytaj więcej

Ta Nike się nie waha

Nike to chyba jedyna nagroda w Polsce, której czytelnikom nie trzeba specjalnie przedstawiać. Najstarsza i – jak podaje Wikipedia – „najbardziej dostojna”, przyznawana przez jedno z największych mediów, czyli „Gazetę Wyborczą”, dziś walczy o zachowanie tej godności, tonąc powoli w morzu innych nagród. Michał Sołtysiak, prezes Fundacji Nagrody Literackiej Nike, mówi, że jej głównym zadaniem jest wskazywanie książek niełatwych.

Czytaj więcej

Zaangażowanie jako wybór estetyczny

Artykuł ten rozpoczyna nowy cykl i wprowadza nowy filtr: w 2023 r. będę do „Polonistyki” pisać o książkach nominowanych do nagród literackich, o książkach nagradzanych i ich autorach, o samych nagrodach i politykach, jakie im przyświecają. Zaczynam od – dla mnie – łatwizny, czyli Paszportów „Polityki”, łatwizny, bo od kilku lat zgłaszam swoje sugestie i piszę uzasadnienia wyjaśniające, dlaczego właśnie ta pisarka lub ten pisarz powinni w danym roku otrzymać Paszport.

Czytaj więcej