Zmora lektora, czyli jak kształcić kompetencje językowe u uczniów o zróżnicowanym poziomie językowym

Język

Zły sen, w którym w jednej klasie mamy uczniów dopiero rozpoczynających swoją przygodę z językiem polskim i tych już biegle nim się posługujących, niestety coraz częściej staje się rzeczywistością. Mieszkając i pracując w Irlandii, wielokrotnie byłam zmuszona radzić sobie z taką sytuacją. Do szkoły polonijnej często trafiają uczniowie z rodzin dwujęzycznych oraz ci, którzy przyjechali dopiero niedawno, i uczęszczanie do szkoły sobotniej stanowi dla nich kontynuację edukacji rozpoczętej w Polsce. Podczas pracy w irlandzkiej szkole ponadpodstawowej także właściwie codziennie zmagam się z takim wyzwaniem: jak pracować, by nie zniechęcić i nie zanudzić. Powszechnie wiadomo, że większość praktykujących lektorów języka polskiego odradza pracę z grupami mieszanymi, zwracając uwagę na małą efektywność takich lekcji. W momencie jakże trudnym dla wielu nauczycieli w Polsce, którzy z dnia na dzień zostali postawieni w sytuacji, gdy do ich klas dołączają uchodźcy, a podstawa programowa się sama nie zrealizuje, postanowiłam podzielić się swoimi doświadczeniami.

Podstawowe zasady pracy z grupą heterogeniczną 

Praca z grupą heterogeniczną nie jest łatwa, ale też nie jest niemożliwa. Językowa niejednorodność uczących może stać się wartością dodaną, o ile nauczyciel będzie świadomy jej konsekwencji dla procesu kształcenia. W swojej pracy kieruję się założeniami pedagogiki planu daltońskiego, którą poznałam dzięki działalności Anny i Roberta Sowińskich[1]. W skrócie (i to wielkim) chodzi o to, że filarami edukacji jako takiej powinny stać się: samodzielność (autonomia), odpowiedzialność i współpraca, a wszystko to poparte refleksją. U źródła takiej filozofii edukacji stoi przekonanie, że bez uwzględnienia podmiotowości ucznia właściwie nie ma mowy o jakichkolwiek trwałych efektach nauczania. To uczeń jest kreatorem swojej wiedzy i umiejętności, a zadaniem nauczyciela jest jedynie wspieranie go w tym procesie.
Podobne założenie towarzyszyło Justynie Kesler – twórczyni narzędzia i metody MULTI-TALK. Stworzone przez nią obrazkowe karty konwersacyjne mają pomóc uczniowi stać się świadomym użytkownikiem języka. Tylko jak wcielać w życie te piękne idee, kiedy (jak możemy wyczytać w Weselu Wyspiańskiego) „pospolitość skrzeczy”?

POLECAMY

Mała-

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI