Potrafię tworzyć argumenty – zestaw ćwiczeń dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych

Vademecum retoryczne

Rozprawka jest formą wypowiedzi, w której muszą pojawić się argumenty. Bez nich ta forma wypowiedzi jest skazana na niepowodzenie. Argument powinien być przejrzysty, odwoływać się do przykładu z lektury, wskazywać na jej znajomość.

Podczas wprowadzania argumentów warto zastosować odpowiednie słownictwo, np.: słuszność mojej tezy potwierdza przykład…, zacznę od…, przejdę do…, po pierwsze…, moim pierwszym argumentem jest…, z jednej strony… z kolei, kolejną kwestią jest…, kolejnym potwierdzeniem będzie postawa…, kolejne potwierdzenie znajdujemy w utworze…

POLECAMY

Zapoznaj się z poniższą rozprawką. Wyszczególniono w niej wstęp z tezą, argumenty zawierające przykłady z lektur i zakończenie.

Temat rozprawki: Nigdy nie jest za późno na zmianę. Napisz rozprawkę, w której rozważysz, w jaki sposób literatura przedstawia metamorfozy bohaterów.

Wstęp z tezą

Każdy w swoim życiu przechodzi różne etapy. Ludzie zmieniają się pod wpływem rozmaitych czynników, np. swoich przeżyć, miłości. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Świadczą o tym przykłady z literatury.

Pierwszy argument

Postacią, która doznała metamorfozy, jest bohater powieści Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Początkowo Marek Winicjusz był bardzo pewny siebie i sądził, że nikt nie może mu się oprzeć. Kiedy poznał piękną Ligię, chciał ją zdobyć tylko dla siebie. Jednak nie udało mu się to. Mężczyzna zmienił się pod wpływem miłości do urodziwej chrześcijanki. Widać to chociażby w sytuacji, gdy słuchając Apostoła Piotra, zaczął zastanawiać się nad różnicą między światem, w którym żył dotychczas, a tym, w którym funkcjonują wyznawcy Chrystusa. Odkrył, że ludzie, których uważał początkowo za niepoczytalnych, nie tylko czczą sw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI