Mowa jest srebrem, a milczenie złotem – czy stosowanie wykrzykników i partykuł w wypowiedziach może mieć wpływ na ich negatywny odbiór? - Załącznik
W najnowszym wydaniu czasopisma “Polonistyka” piszemy o tym, jak wakacyjne podróże mogą przełożyć się na inspiracje do prowadzenia lekcji języka polskiego. Jedną z większych inspiracji są muzea i galerie sztuki. W tym numerze znajdziesz odpowiedź na pytanie jak rozwijać kreatywność uczniów, wykorzystując nowoczesne technologie w edukacji. Poruszamy temat kultury, przede wszystkim kulturalnego wyrażania własnych myśli czy internetowego savoir-vivre. Skorzystaj z naszego scenariusza lekcji pt. “Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Zapraszamy do lektury!
POZNANIE INDYWIDUALNYCH PREDYSPOZYCJI UCZNIA KLUCZEM DO JEGO ZROZUMIENIA
W ostatnich latach podkreśla się rolę indywidualności w podejściu do nauki i wychowania dziecka, co wynika z jego niepowtarzalnych cech, które determinują sposób postrzegania rzeczywistości i reagowania na bodźce zewnętrzne. Najczęściej o realizacji i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb dziecka mówi się w przypadku występowania zaburzeń rozwojowych lub specyficznych trudności w uczeniu się. Wtedy też kluczowym zadaniem, opisującym sposób pracy z takim uczniem, jest dostosowywanie metod i form pracy do indywidualnych potrzeb i możliwości psychofizycznych dziecka. Jednakże czy takie podejście jest właściwe? Czy tylko dziecko, które przeszło badania w poradni psychologiczno-pedagogicznej i otrzymało stosowną opinię, powinno być traktowane indywidualnie? Jakie cechy sprawiają, iż dana osoba jest kwalifikowana do tego, by postępować wobec niej w sposób szczególny?
ETYKIETA JĘZYKOWA
Porozumiewanie się w języku ojczystym jest jedną z kompetencji kluczowych. Czy w rozmowie chodzi tylko o to, by odbiorca zrozumiał nasz komunikat? Czy jest ważne, co i jak mówimy? Jeśli jest ważne, to dlaczego? Czy jeśli jesteśmy zapraszani na jakieś wydarzenie, to wolimy usłyszeć, że jesteśmy tam mile widziani, czy wystarczy usłyszeć: „jak chcesz, to przyjdź”? Chciałabym, aby te pytania stały się przedmiotem uczniowskiej refleksji i aby podczas opisanych tu zajęć uczniowie sami określili, co jest dla nich ważne w relacjach, żeby chętnie mówili o swoich doświadczeniach i przemyśleniach; ocenili, czy coś brzmi dobrze, czy nie, przedyskutowali, czy dane słowa są neutralne, czy obraźliwe.
TECHNOLOGIA INFORMATYCZNA
Współczesny świat i zmiany, jakie w nim zachodzą, sprawiają, że nauczyciele powinni stać się specjalistami w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii. Zwłaszcza obecna sytuacja epidemiczna wymusza na pedagogach postawy proaktywne. To oni muszą bowiem sprawić, że lekcje będą ciekawe, a przekazywane treści zachęcą do ich pogłębienia i czynnego udziału w zajęciach, zarówno tych stacjonarnych, jak i, a może przede wszystkim, zdalnych. Konieczne w związku z tym jest otwarcie się na nowości i odważne korzystanie z dostępnych technologii.
Zawartość dostępna online
Polski w praktyce
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem – czy stosowanie wykrzykników i partykuł w wypowiedziach może mieć wpływ na ich negatywny odbiór? - Załącznik
Mowa jest srebrem, a milczenie złotem – czy stosowanie wykrzykników i partykuł w wypowiedziach może mieć wpływ na ich negatywny odbiór?
Powtórzenie wiadomości o wybranych lekturach obowiązkowych z wykorzystaniem elementów dramy
Jak kulturalnie wyrażać własne myśli?
Praktyczny Przewodnik Nauczyciela
Internetowy savoir-vivre, czyli jak wskoczyć na wyższy poziom kultury?
Jak pracować z etykietą językową?
Etykieta językowa – nie tylko na lekcji języka polskiego
Hejt jako zjawisko społeczne zaprzeczające grzeczności językowej
Praktyczny Przewodnik Nauczyciela
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za grzeczność językową
Otwarty dostęp
Jak rozwijać kreatywność uczniów, wykorzystując nowoczesne technologie w edukacji?
Przywiezione z podróży. Metodyczne inspiracje z wakacji
Horyzonty polonistyki
Humor na lekcjach – czy to zgodne z etykietą?
Książka na zakręcie
Układy domowe
Wspomaganie ucznia
Poznanie indywidualnych predyspozycji ucznia kluczem do jego zrozumienia
Innowacje polonistyczne
Metody i techniki wykorzystywane do rozwijania twórczego potencjału uczniów
Technologia informatyczna