W majowym wydaniu czasopisma “Polonistyka” czeka na Was świetny artykuł pt. “Motywowanie uczniów do nauki”, w którym przedstawiamy nowe spojrzenie na pojęcie motywacji. Dla nauczycieli, którzy w klasie mają ucznia zdolnego, polecamy lekturę artykułu “Jak pracować z uczniem zdolnym?”, w którym udzielamy rad, jak powinna przebiegać nauka takiego ucznia, na jakich aspektach należy się skupić. Często odczuwasz wrażenie bycia niesłuchanym? Polecamy lekturę naszego artykułu pt. “Co zrobić, żeby być słuchanym?”, dzięki któremu będziesz wiedział jak i co należy mówić, aby zostać słuchanym. Zapraszamy do lektury!
UZASADNIJ!
Retoryka – sztuka pięknego i skutecznego przemawiania. Siła perswazji dostępna nielicznym, wytrawnym mówcom? Czy może umiejętność przydatna każdemu człowiekowi? Jak pracować nad kształtowaniem kompetencji przynależnych tej dziedzinie języka i czy w ogóle jest to możliwe?
NAUKA WYSTĄPIEŃ PUBLICZNYCH
Język jest narzędziem niezwykłym. Ożywia nieożywione, porusza nieporuszone, uskrzydla nieuskrzydlone. Daje nadzieję, otacza miłością, wspiera. Zabiera w magiczne przestrzenie, roztacza widnokręgi szczęśliwości, pozwala swobodnie oddychać. Postawiony na ostrzu noża rani, zagania do kokonu samotności, odbiera nadzieję. Wszystko może, ale nie wszystko mu wypada. Taki właśnie jest. W swej pełnej krasie tylko czeka, by zostać użytym – jednak to od nas zależy, w jaki sposób.
MOTYWOWANIE UCZNIÓW DO NAUKI
Niejednokrotnie zdarza się, że nauczyciele mają problem z motywowaniem uczniów do nauki. Wprawdzie stosują różne strategie i metody aktywizujące, indywidualne rozmowy interwencyjne oraz statutowy katalog nagród i kar, ale zazwyczaj nie przynosi to oczekiwanych efektów. Podobny obraz wyłania się również z raportów IBP i licznych opracowań specjalistów: motywacja uczniów i zamiłowanie do nauki sukcesywnie spada od III do ostatniej klasy szkoły podstawowej i tendencja ta utrzymuje się aż do zakończenia obowiązkowej edukacji. Co jest tego przyczyną?