W najnowszym wydaniu czasopisma dla nauczycieli “Polonistyka” przeczytasz “O wojnie sprawiedliwej, czyli w jaki sposób sprzeciwiać się pogardzie i nienawiści w języku”, który to artykuł porusza problem mowy nienawiści i pogardy. Trudny, ale jakże ważne temat. Piszemy również o udzieleniu wsparcia rodzicom w czasie ograniczenia funkcjonowania szkół. Polecamy również artykuł “Romantyczność w pięciu metodycznych smakach”, w którym na podstawie ballady “Romantyczność” Adama Mickiewicza omawiamy ją w sposób współczesny. Przygotowaliśmy wiele scenariuszy lekcji, na przykład dotyczący manipulacji i perswazji czy utworu “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
JAK CIEKAWIE PODEJŚĆ DO TEMATU BALLAD - “ŚWITEZIANKA”
Omawiając Świteziankę Adama Mickiewicza, trzeba dołożyć wszelkich starań, aby przedstawić ten tekst w sposób nieszablonowy. Nie od dziś gości on bowiem w kanonie lektur szkolnych, więc materiałów na jego temat jest mnóstwo. Krótko mówiąc, można w nim znaleźć następujące motywy: miłość między bohaterami, śmierć kochanka, fantastyczne tło scenerii, niezwykłą rolę przyrody. Co jednak powoduje, że tekst ten jest ponadczasowy? Z pewnością jego uniwersalne przesłanie: za złamanie danego słowa, reguł, zasad spotka cię kara.
AMBROZJA NA OLIMPIE, CZYLI SPOSÓB NA ZDALNE UTRWALENIE MITÓW
Zdalne nauczanie spadło na nas jak grom z jasnego nieba. Nagle trzeba tak przygotowywać i prowadzić lekcje, by nie tylko nauczyć naszych uczniów, zmotywować do pracy, lecz także zrealizować podstawę programową. Prawda jest taka, że izolacja nikomu nie służy. Czasem rodzą się w nas gniew i frustracja, a od nadmiaru przebywania przed monitorem boli nas nie tylko głowa, ale też plecy i ramiona. Czujemy dyskomfort psychiczny i fizyczny. Warto pamiętać, że podobnie czują się nasi uczniowie.
UDZIELANIE WSPARCIA RODZICOM W CZASIE OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA SZKÓŁ
Od 16 marca 2020 r. zamknięte są żłobki, przedszkola i szkoły. Pozamykano też uczelnie, kina i teatry, restauracje, zakłady usługowe, siłownie i place zabaw. Sytuacja, w jakiej przyszło nam funkcjonować, jest stresogenna. Zaburza poczucie bezpieczeństwa, wywołuje niekomfortowe emocje, niepokój, lęk, złość, bezradność, rozdrażnienie, co sprzyja nieracjonalnym zachowaniom. Dotyczy to w równej mierze dorosłych, jak i uczniów, bez względu na ich wiek i etap edukacji. Z tymi problemami rodzice muszą teraz mierzyć się samotnie, w czterech ścianach własnego domu. Czy pedagog szkolny może im pomóc?