Tematem marcowego wydania czasopisma “Polonistyka” jest przede wszystkim analiza tekstów kultury. Piszemy o analizowych trikach czy niestandardowych sposobach analizy. Myśleliście kiedyś o wprowadzeniu komiksów do Waszych lekcji? Polecamy Wam wykorzystanie tej formy pracy, która zajmie uczniów i da im duże pole do popisu. Przygotowaliśmy również dla Was scenariusze lekcji z wykorzystaniem noweli “Latarnik” Henryka Sienkiewicza czy “Gwiezdnych wojen”. Zapraszamy do lektury!
ANALIZOWE TrIKI
Sformułowanie „analiza tekstów kultury” zazwyczaj wywołuje u naszych uczniów negatywne skojarzenia. Pierwsze słowo wiąże się według nich z nudą, liczeniem głosek, wersów, określaniem podmiotu lirycznego, narratora itp. Fraza „tekst kultury” jest z kolei dla nich zbyt enigmatyczna. Nie do końca wiedzą, co się pod tym pojęciem kryje, które wytwory działań ludzkich są tekstami kultury? Czas odczarować te słowa!
NIESTANDARDOWE SPOSOBY ANALIZY TEKSTÓW KULTURY
Analizowanie z uczniami tekstów literackich nie zawsze jest proste. Wynika to z wielu powodów. Nie wszyscy uczniowie czytają zaproponowane przez swoich nauczycieli teksty, a jeśli czytają, to często się zdarza, że nie rozumieją realiów powieści, w których żyli bohaterowie. Przeszkodę stanowi też archaiczny język, który jest dla młodych ludzi niejasny. Jednak mimo trudnych form gramatycznych czy przygód bohaterów niewspółmiernych do rzeczywistości uczniów, warto potraktować każdy utwór jako niezwykłą podróż po zakamarkach minionych światów.
NOWA “ODA DO MŁODOŚCI”
Pod koniec 2019 r. najgłośniejszą sprawą dotyczącą życia polskich nastolatków była „Patointeligencja” Maty, czyli piosenka oraz teledysk bardzo młodego rapera, która w krótkim czasie osiągnęła kilka milionów odsłon w Internecie. Dawno już chyba media tak łapczywie nie rzuciły się na żaden temat z młodzieżą związany, zwłaszcza że ten można było powiązać z polityką ze względu na nazwisko rodzinne Maty i postać jego ojca Marcina Matczaka – profesora UW i radcy prawnego, komentatora związanego z opozycją.