W najnowszym wydaniu czasopisma kolejna, piąta i ostatnia już część, podstaw storytellingu. Wskazówka w tym artykule dotyczy projektowania wspomnień. Poruszamy również temat symbolu, czym jest, jaka jest jego rola. Słyszeliście kiedyś o myśleniu wizualnym? Polecamy zaznajomienie się z tym tematem, dzięki któremu skuteczniej przebiega proces nauki i zapamiętywania informacji. W jednym ze scenariuszy lekcji dotyczącym “Trenu V” Jana Kochanowskiego, zastanawiamy się do ogrodnik może mieć wspólnego ze śmiercią. Polecamy też do wykorzystania scenariusz lekcji do utworu “Bogurodzica”, w której wspólnie z uczniami wykorzystacie elementy myślenia wizualnego.
RYCERZE I ICH BITWY W TEKSTACH DAWNYCH I WSPÓŁCZESNYCH
Tematyka rycerstwa, jego historii i ideałów jest od dawna obecna w szkole, m.in. za sprawą Krzyżaków Henryka Sienkiewicza, fragmentów Kroniki Polskiej Galla Anonima, francuskiej Pieśni o Rolandzie, Dziejów Tristana i Izoldy, a nawet tekstów należących do gatunku fantasy. Tematy związane z tym elementem kultury średniowiecza nie tylko trzeba wprowadzać na lekcjach języka polskiego, lecz także warto je uzupełniać o treści współczesne.
JAK MOTYWOWAĆ, BY NIE DEMOTYWOWAĆ
Nadmierna i nieumiejętna motywacja zewnętrzna – w przypadku dzieci generowana przez dorosłych daje efekt odwrotny do pożądanego. Czyli paradoksalnie wpływa na utratę zaangażowania i zainteresowania dziecka nauką, zamiast je wzmacniać. Zwiększenie nacisków i zachęt, czyli zwiększenie presji, nasila opór dziecka. Zamknięci w błędnym kole dobrych intencji i odwrotnych skutków stajemy się coraz bardziej bezradni, a uczeń coraz bardziej zniechęcone. Dlaczego tak to działa? I co zrobić, by było inaczej?
LITERATURA W CZASACH ANTROPOCENU
Ocieplenie klimatu i stan klęski ekologicznej, o których mówi się coraz częściej, znajdują swoje odbicie w literaturze. Wprowadzenie tego nowego tematu odbywa się na dwa sposoby – po pierwsze zanieczyszczenie środowiska staje się nowym, nośnym, poruszanym w różnych rodzajach tematem; po drugie zaś – prężnie rozwija się ekokrytyka, czyli taki sposób czytania, który wątki ekologiczne wydobywa ze starych, osadzonych w tradycji utworów. Lipa Kochanowskiego już nigdy nie będzie taka sama.