Na łamach styczniowego i lutowego wydania „Polonistyki” przybliżamy nowoczesne modele uczenia się – Challenge Based Learning i Problem Based Learning, publikujemy konspekt lekcji języka polskiego do filmu „Tarapaty” i proponujemy ćwiczenie, które warto włączyć do powtórki przed egzaminem. W bieżącym numerze czasopisma nie zabrakło również gotowych scenariuszy lekcji przeznaczonych do pracy z uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Państwa uwadze polecamy artykuł zatytułowany „Nowoczesne modele uczenia – challenge based learning i problem based learning”, który publikujemy w dziale „Praktyczny przewodnik nauczyciela”. Aleksandra Kubala-Kulpińska przedstawia w nim główne założenia dwóch innowacyjnych modeli uczenia się i zachęca do ich upowszechniania w szkole. Czytając niniejszy tekst dowiedzą się Państwo, dlaczego warto połączyć powyższe modele uczenia się z metodą projektu.
W tej samej rubryce znajdą Państwo konspekt lekcji języka polskiego do filmu „Tarapaty” w reżyserii Marty Karwowskiej. Opracowanie autorstwa Wiesława Kosmowskiego przeznaczone jest do pracy z uczniami klas IV-VI szkoły podstawowej. Z pomocą niniejszego konspektu lekcji języka polskiego podopieczni nauczą się określać nastrój filmu, wyjaśniać terminy „powieść przygodowa” i „film przygodowy”, nazywać cechy charakteru i porównywać bohaterów.
Zachęcamy Państwa do wykorzystania gotowych scenariuszy lekcji języka polskiego, które zamieszczamy w bieżącym wydaniu czasopisma. W styczniu i lutym publikujemy opracowanie dr Marzeny Tyl zatytułowane „Jak rozmawiać o «Wiosennym poranku» Idy Fink?” i konspekt zajęć dra Marcina Jauksza do filmu „Slow West” w reżyserii Johna Macleana. Oba scenariusze lekcji przeznaczone są do pracy z uczniami starszych klas szkoły podstawowej i podopiecznymi ze szkoły ponadpodstawowej.
W niniejszym numerze „Polonistyki” znajdą Państwo artykuł dr Marzeny Tyl pełen inspiracji do przeprowadzenia skutecznej powtórki przed egzaminem. „Słowa «powtórka» oraz «egzamin» pojawiają się zapewne na większości lekcji w klasie VIII – zarówno na języku polskim, jak i na pozostałych przedmiotach. Nie wszystko udaje się powtórzyć na lekcji, wiele z zagadnień uczniowie muszą przypomnieć sobie w domu. Chciałabym zaproponować ćwiczenie służące do sprawdzenia «odświeżonego» przez ósmoklasistów materiału. Pokażę to na przykładzie fonetyki, ale metoda sprawdzi się przy omawianiu dowolnego zagadnienia – każdego działu gramatyki, treści lektur czy problemów teoretycznoliterackich” – przekonuje autorka. Zachęcamy Państwa do przeprowadzenia wraz z uczniami rzeczonego ćwiczenia w ramach powtórki przed egzaminem.