Tematem przewodnim marcowego wydania czasopisma „Polonistyka” jest cyberprzestrzeń. W marcu i kwietniu zastanawiamy się, czy współczesna szkoła jest miejscem sprzyjającym kształtowaniu kompetencji społecznych oraz edukacyjnych człowieka multimedialnego. Gatunkiem literackim, któremu poświęcamy najwięcej uwagi jest fantastyka – książki Stanisława Lema, Andrzeja Sapkowskiego, Jacka Dukaja i Anny Brzezińskiej przybliża czytelnikom prof. Krzysztof Uniłowski.
W niniejszym numerze nie zabrakło również gotowych konspektów zajęć. Plan pracy z uczniami szkoły podstawowej pt. „Jak powstaje książka – na podstawie pracy z filmem krótkometrażowym” przekazuje Państwu Anna Chmiel, a scenariusz lekcji w gimnazjum zatytułowany „Zabawy słowem i czytelnicze emocje” przedstawia Dominika Wolna-Wolarek.
W rubryce „Kompetencje komunikacyjne” znajdą Państwo kolejny tekst Kamila Kromskiego z cyklu artykułów traktujących o poprawności językowej, które publikujemy w czasopiśmie „Polonistyka”. W bieżącym numerze autor porządkuje słowa włączone do rzeczywistości językowej wskutek dynamicznego rozwoju nowych technologii. „Odkąd Internet stał się niemal powszechny, wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego funkcjonowania. Niemało też użytkowników polszczyzny nie wie do dziś, jak poprawnie ten wyraz zapisać – wielką czy małą literą? Jeszcze do niedawna zapisywany był wyłącznie wielką literą jako nazwa własna oznaczająca «globalną sieć komputerową». Współcześnie stosuje się też pisownię małą literą, jeżeli słowo to odnosi się do wydzielonej części Internetu (mówi się wówczas o «samodzielnej sieci» lub o «fragmencie Internetu»)” – wyjaśnia Kamil Kromski.
Planowana reforma systemu edukacji, zapowiedziana przez panią Minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską, zakłada podwyższenie obowiązku szkolnego oraz przywrócenie 8-letniej szkoły podstawowej. Temat ten budzi duże emocje nie tylko wśród pracowników oświaty, ale również u uczniów i ich rodziców, samorządowców, właścicieli szkół i polityków szczebla krajowego. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się mu na łamach niniejszego wydania czasopisma. Aktualny stan polskiej oświaty na tle takich krajów jak Finlandia, Szwecja czy Niemcy omawia Kazimierz Stankiewicz w artykule zatytułowanym „Gimnazjum «za», a nawet «przeciw!»”, który publikujemy w rubryce „Akademia rozwoju nauczyciela”.
W tej samej rubryce znają Państwo scenariusz lekcji w gimnazjum zatytułowany „Zabawy słowem i czytelnicze emocje”. Opracowanie autorstwa Dominiki Wolnej-Wolarek umożliwi Państwu ćwiczenie z podopiecznymi takich umiejętności, jak: wyodrębnianie w wyrazach pochodnych podstawy słowotwórczej i formantu, nazywanie formantów, tworzenie definicji i czytanie z podziałem na role. Zabawy słowem zaproponowane przez autorkę służą również rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.
Pomysły dydaktyczne na zajęcia lekcyjne z uczniami piątej i szóstej klasy szkoły podstawowej przekazuje Państwu Anna Chmiel w tekście zatytułowanym „Jak powstaje książka – na podstawie pracy z filmem krótkometrażowym”. Scenariusz lekcji zaproponowany przez autorkę służy powtórzeniu z podopiecznymi formy opowiadania, wprowadzeniu wiedzy na temat cech formalnych książki i przedstawieniu uczniom, jak powstaje książka.
Czy w dobie kryzysu czytelnictwa istnieje jeszcze gatunek literacki, który cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem fanów? Popularność cyklu powieści o wiedźminie Geralcie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, sukces debiutującego w 1990 roku Jacka Dukaja i wciąż żywe inspiracje twórczością Stanisława Lema udowadniają, że tym gatunkiem jest właśnie fantastyka – książki zaskakujące dużą swobodą w zakresie konstrukcji świata przedstawionego.
Czy można zaufać opowieści, która ma się rozgrywać w obcym świecie? Trzeba zgodzić się na jej konwencjonalność czy też należy z nią walczyć? Jakie związki z innymi konwencjami popularnej prozy przejawia fantastyka – książki odwołujące się do romantycznych tradycji literackich? Na te pytania odpowiada prof. Krzysztof Uniłowski w artykule zatytułowanym „Fantastyka, czyli literatura alternatywna cz. II”, który publikujemy w rubryce „Horyzonty polonistyki”.