Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

26 października 2018

Ebooki i audiobooki twoimi sprzymierzeńcami

400

Cyfrowa rewolucja całkowicie odmieniła świat. Bez względu na to, jak oceniamy nową rzeczywistość, nie pozostaje nam nic innego, jak ją zaakceptować. Młody człowiek XXI wieku znaczną część czasu w ciągu dnia  spędza przed ekranem. To smartfon, nie książka, towarzyszy mu w codziennych czynnościach – nie rozstaje się z nim. A gdyby tak przekuć to w korzyść? Wyniki badań czytelnictwa w Polsce, prowadzonych przez Bibliotekę Narodową, są alarmujące. Ebooki i audiobooki to sposób na to, by wyjść naprzeciw potrzebom współczesnych uczniów. Może będzie to dla nich początek przygody z książką?

POLECAMY

Wachlarz możliwości

Ebooki to książki w formie cyfrowej – w przeciwieństwie do książek drukowanych. Zawierają dokładnie tę samą treść, co książka tradycyjna, i są przeznaczone do czytania. Różnica polega na tym, że ebooki można czytać na specjalnie przeznaczonych do tego czytnikach, a także na komputerze, smartfonie, tablecie. Są poręczne i lekkie – ważą i zajmują dokładnie tyle, ile urządzenie, na które są wgrane.

Audiobooki to z kolei książki czytane przez profesjonalnych lektorów. Są nagrane na płytę CD lub dostępne jako plik do pobrania. Można je zatem odtwarzać również na smartfonie. To forma książki, która sprawdzi się w przypadku słuchowców, a także uczniów, których trudno przekonać do czytania.

Zarówno ebooki, jak i audiobooki, są mobilne. Tak jak smartfon, mogą towarzyszyć uczniowi w codziennych aktywnościach – w drodze do szkoły, na trening, w domowym zaciszu. Korzystanie z elektronicznych form czytelnictwa jest dla współczesnych uczniów bardziej naturalne. Dla nauczyciela eksiążki to przydatne narzędzie, które pomoże dotrzeć do nieczytających uczniów.

Nie taki diabeł straszny

Czy przyszłość książki tradycyjnej jest zagrożona? Z badania przeprowadzonego w 2017 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie księgarni Virtualo wynika, że korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania czytania książek papierowych. Według opinii respondentów, korzystanie z różnych form książek jest uzależnione od sytuacji. Ebooki i audiobooki wygrywają z książką drukowaną w momencie przemieszczania się, np. do pracy czy szkoły (59%). Po książki tradycyjne respondenci sięgają zazwyczaj w domu (46%) czy na łonie natury (43%).

Wśród największych zalet ebooków ankietowani wymieniają: brak konieczności dźwigania ciężkich książek (43%), szybki dostęp do swoich tytułów (32%) oraz wygoda w korzystaniu (20%). O sięganiu po eksiążki decydują więc względy praktyczne. Różnorodność dostępnych form czytania sprawia, że książka może towarzyszyć nam przez cały dzień – jej formę możemy dostosować do nasze...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań magazynu "Polonistyka"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych artykułów w wersji online
  • Możliwość pobrania materiałów dodatkowych
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy