Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuł sponsorowany

26 października 2018

Ebooki i audiobooki twoimi sprzymierzeńcami

322

Cyfrowa rewolucja całkowicie odmieniła świat. Bez względu na to, jak oceniamy nową rzeczywistość, nie pozostaje nam nic innego, jak ją zaakceptować. Młody człowiek XXI wieku znaczną część czasu w ciągu dnia  spędza przed ekranem. To smartfon, nie książka, towarzyszy mu w codziennych czynnościach – nie rozstaje się z nim. A gdyby tak przekuć to w korzyść? Wyniki badań czytelnictwa w Polsce, prowadzonych przez Bibliotekę Narodową, są alarmujące. Ebooki i audiobooki to sposób na to, by wyjść naprzeciw potrzebom współczesnych uczniów. Może będzie to dla nich początek przygody z książką?

Wachlarz możliwości

Ebooki to książki w formie cyfrowej – w przeciwieństwie do książek drukowanych. Zawierają dokładnie tę samą treść, co książka tradycyjna, i są przeznaczone do czytania. Różnica polega na tym, że ebooki można czytać na specjalnie przeznaczonych do tego czytnikach, a także na komputerze, smartfonie, tablecie. Są poręczne i lekkie – ważą i zajmują dokładnie tyle, ile urządzenie, na które są wgrane.

Audiobooki to z kolei książki czytane przez profesjonalnych lektorów. Są nagrane na płytę CD lub dostępne jako plik do pobrania. Można je zatem odtwarzać również na smartfonie. To forma książki, która sprawdzi się w przypadku słuchowców, a także uczniów, których trudno przekonać do czytania.

Zarówno ebooki, jak i audiobooki, są mobilne. Tak jak smartfon, mogą towarzyszyć uczniowi w codziennych aktywnościach – w drodze do szkoły, na trening, w domowym zaciszu. Korzystanie z elektronicznych form czytelnictwa jest dla współczesnych uczniów bardziej naturalne. Dla nauczyciela eksiążki to przydatne narzędzie, które pomoże dotrzeć do nieczytających uczniów.

Nie taki diabeł straszny

Czy przyszłość książki tradycyjnej jest zagrożona? Z badania przeprowadzonego w 2017 roku przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie księgarni Virtualo wynika, że korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania czytania książek papierowych. Według opinii respondentów, korzystanie z różnych form książek jest uzależnione od sytuacji. Ebooki i audiobooki wygrywają z książką drukowaną w momencie przemieszczania się, np. do pracy czy szkoły (59%). Po książki tradycyjne respondenci sięgają zazwyczaj w domu (46%) czy na łonie natury (43%).

Wśród największych zalet ebooków ankietowani wymieniają: brak konieczności dźwigania ciężkich książek (43%), szybki dostęp do swoich tytułów (32%) oraz wygoda w korzystaniu (20%). O sięganiu po eksiążki decydują więc względy praktyczne. Różnorodność dostępnych form czytania sprawia, że książka może towarzyszyć nam przez cały dzień – jej formę możemy dostosować do naszej aktywności.

Cyfrowy potencjał

Coraz trudniej zachęcić młodzież do czytania lektur, do spotkania z książką. Kilka form czytelnictwa to dla ucznia możliwość wyboru. Zwiększa to szansę na to, że kolejni uczniowie dopasują odpowiednią dla siebie opcję i sięgną po książkę.

Często konieczność pójścia do biblioteki to wysiłek dla ucznia. Wydłuża to jego drogę do książki. Oprócz tego nie zawsze w szkolnych bibliotekach jest wystarczająca ilość egzemplarzy danej lektury. Z pomocą przychodzą tu ebooki i audiobooki. Można je dostać w kilka minut, bez wychodzenia z domu czy stania w kolejce w księgarni. Ebooki są również tańsze niż papierowe książki, a uczeń nie musi dźwigać w plecaku dodatkowych kilogramów.

Ebooki i audiobooki to sposób na włączenie książki w orbitę ucznia i na rozbudzenie w nim chęci czytania – nie tylko lektur. Warto wykorzystać potencjał eksiążek w pracy nauczyciela. Mogą być one bowiem dla uczniów początkiem wspaniałej przygody z literackim światem

 

 

Przypisy